logo
 • Randevu Hattı
  0212 451 16 61
  • 28 EKI 15
  • 72
  Tam İdrar Tahlili

  Tam İdrar Tahlili

  Tam idrar tahlili izlem ve tanı için kullanılır. Yapılan İdrar incelemesinde idrar yolu enfeksiyonu, böbrek hastalıkları ve ya diyabet gibi hastalıkları tespit etmek ve değerlendirmek için uygulanan yaygın bir laboratuvar testidir. İdrar, karnımızın arkasında bulunan böbrekler tarafından üretilir. Kanda bulunan zararlı maddeler böbrek tarafından filtre edilir ve idrar yolu ile dışarı atılır. İdrarın rengi genellikle soluk sarıdır. İdrar fiziksel görünümü (renk, bulanıklık, koku, berraklık), mikroskopik, ve kimyasal incelemelere göre analiz edilebilir. Hastalıklardan önce protein ve glukoz maddeleri idrarda görülür ve hastalıkların habercisi olur. İdrar testi gebelik döneminde genellikle idrar yolu enfeksiyonu (İYE) için istenir.

  İdrar Testi Ne zaman Yapılır?

  Genellikle idrar testi, gebelik değerlendirmesinde, planlanan ameliyat öncesi ya da kişide karın ağrısı, idrar yaparken ağrı, sık idrara çıkma ve ya idrarda kan görülmesi gibi durumlarda tam idrar tahlili (TİT)  doktor tarafından istenir.

  İdrar Testi Nasıl Yapılır?

  Not: İdrar örneğinizi vermeden önce aç karnına olmanıza gerek yoktur.

  Testten önce, idrara renk verecek olan gıdaları tüketmeyin ve ağır egzersiz yapmayın. Eğer adet döneminde iseniz lütfen bunu doktorunuza söyleyin çünkü bu durumda doktorunuz testi erteleyebilir. Rutin idrar testi klinik, ya da laboratuvarda yapılabilir. İdrar tahlili nasıl verilir? İdrar örneğinizi vermeden önce ellerinizi yıkayın ve genital bölgenizi temizleyin ardından size verilen steril kabın iç kısmına dokunmadan bir miktar idrarınızı boşaltın. Dikkatli bir şekilde idrar kabınızın kapağını kapatın ve laboratuvar görevlimize teslim edin.

  İdrar Tahlili Sonucu Normal Değerler Nasıl Olmalıdır?

  Renk

  Normal: Açık sarı (saman rengi)

  Anormal: Bazı gıdalar ve kullanılan ilaçlar idrar rengini etkileyebilir. Az sıvı tüketimi idrar rengini koyulaştırır. İdrarda pembe ya da kırmızıya dönük renk görüldüğünde idrar yollarında kanama olduğunu göstermektedir.

  Görünüm

  Normal: Berrak

  Anormal:  İdrarın berrak olmaması durumunda ise idrar yolu enfeksiyonun olduğu gözlemlenir.

  Bilirubin

  Normal: Negatif (İdrarda bulunmaz)

  Anormal: sarılık gibi durumlarda idrarda saptanır.

  Dansite (yoğunluk)

  Normal: 1,005-1,030

  Anormal: Artan SG, uygunsuz antidiüretik hormon salgılanması ve proteinüri (böbreklere kan akışının azalması ikincil) dehidratasyon, glukozüriyi, renal arter darlığı, kalp yetmezliğine yol açan koşullarda görülür.

  pH

  Normal: 4,6-8,0

  Anormal: pH değeri idrarın ne kadar asidik ya da ne alkali (bazik) olduğunun ölçüsüdür. Normal olarak idrarın pH’sı 4.6-8 arasındadır. pHdeğerinin 4.6’in altına olduğu durumlarda genelde Uzun süre açlık, susuzluk, kontrolsüz diyabet, aşırı ilaç kullanımı ve ishal gibi şikayetler olabilir. pH değerinin 8’in üstünde olması durumunda ise İdrar yolu enfeksiyonu, kusma veya böbrek hastalığından kaynaklanabilir.

  Protein

  Normal: Negatif

  Anormal: Sabahın ilk saatlerinde bakılan idrarda protein varlığını saptamak kişide böbrek hasarı anlamına gelebilir Hamile bayanların idrarında protein görülebilir ve normal olarak kabul edilir.

  Glikoz

  Normal:  Normal idrarda glikoz (şeker ) yoktur. Yani negatif çıkması gerekir. Fakat kanda şeker oranının çok fazla arttığı durumda böbrek fazla olan şekerin idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar. Böbrek eşiği normalde 170 mg’dır.

  Anormal: Çok fazla glikozun idrarda bulunması kontrolsüz diyabete neden olabilir. Böbreküstü bezi problemi, karaciğer hasarı, beyin hasarı ve böbrek hastalıkları ve sağlıklı gebelik döneminde idrarda glikoz olabilir.

  Ketonlar

  Normal: Negatif

  Anormal: Uzun süre aç olan kişilerin idrarında ortaya çıkar. Diyabet hastası olanlarda, çok düşük karbonhidart diyeti yapanlarda, ishal ve yüksek ateşin olduğu durumlarda da idrarda keton görünür.

  2020 yılı güncel tam idrar tahlili fiyatı için, lütfen bilgi ve randevu hattımızdan, bizimle iletişime geçiniz.

  Hemen Soru Sor →
 • Yayınlandıgül on 18 Mart 2016, 09:45

  Merhaba;
  Dün şiddetli başağrısı ve beraberinde bir çok şikayetle acile gittim . İdrar tahlilinde anormal çıkan değerler şöyle:eritrosit + ,SQEP 9, RBC ERİTROSİT 6 , LÖKASİT +2 , WBC LÖKASİT 20 ne olabilir değerlendirmenizi rica ediyorum

  Soru Sor→
  • YayınlandıMervenur on 11 Ekim 2017, 00:36
   cevaplandıgül

   Merhaba!. 5aylık ogluma idrar kültürü yaptırdım sonuclarını cuma günü göstericem ama merak ediyorum. Bana acıklarmısnız. Lokositi +- yazıyo nitrit negatif idrar mikroskopisi hersahada 7-8 lökosit nadir eritrosit görüldü yazıyo. Gram yok, kloni sayımı 20 bin koloni gr(-) basil üredi diyor kültür ESBL(-) diyor cevaplarsanız sevinirim.

   Soru Sor→
   • YayınlandıSongül on 2 Haziran 2018, 11:48
    cevaplandıMervenur

    Merhalar yaklaşık 15 gün önce idrar tahlil yaptırdım tahlili yaptırtırdığımda adet bitiminden birgün sonraydı eritrosit 27 lokosit 6 çıktı.Doktorum antibiyotik verdi kullandım.15 gün sonra tekrar istedi doktorum idrar tahlili bu defa eritrosit 92 lokosit 8 çıktı.Doktorum idrar yolu enfeksiyonu deöişti fakat ilaç kullanıp tekrar tahlil yapınca sonuçlar daha yüksek çıktı çok tedirginim teşekkürler.Sık idrara gitme şikayetim var birde hapşırınca öksürünce idrar çok az idrar kaçırma oluyor.

    Soru Sor→
  • YayınlandıSeda on 22 Kasım 2018, 01:05
   cevaplandıgül

   Sqep 16 çıkmış bu ne demek oluyor ? Kontrolume 1 ay var simir yapıldı int.bir açıklama bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

   Soru Sor→
 • YayınlandıKADRI BAHSI on 13 Mart 2016, 11:26

  merhaba,
  SGK lıyım.
  1. Tam İdrar Tahlili ve
  2. dolu mesane ile USG
  yaptırmak istiyorum.
  SGK katkısı ile ücretiniz nedir?
  Tşkl.
  selamlarımla
  Kadri Bahşi

  Soru Sor→
 • YayınlandıKübra on 10 Mart 2016, 17:32

  Lökosit değerim ++75WBC /ul çıktı bu ne anlama geliyor

  Soru Sor→
 • Yayınlandısevda on 20 Şubat 2016, 15:50

  merhaba 8 haftalik hamileyim ve idrar teatimde lokosit 21 cikti diger degerlerim normal bi problem ortaya cikar mi

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 20 Şubat 2016, 16:35
   cevaplandısevda

   Gebelikte lokosit değeri biraz yüksek olabilir. sonucunuz kadın doğum doktorunuzla paylaşın size detaylı bilgi verecektir.

   Soru Sor→
 • Yayınlandılevent son on 19 Kasım 2015, 07:48

  eritrosit 15 çıkmış bunun anlamı nedir? acaba

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 19 Kasım 2015, 10:59
   cevaplandılevent son

   Merhaba Levent bey, Eritrosit, idrarınız da kan hücresi görülmesi anlamına geliyor

   Soru Sor→
   • YayınlandıSEÇİL on 12 Ocak 2016, 21:35
    cevaplandıTest Merkezi

    İdrar testi nde 5ph çıktı acaba gebelik var mı yoksa da kaç ph olunca gebelik oluyor

    Soru Sor→
    • YayınlandıTest Merkezi on 12 Ocak 2016, 22:35
     cevaplandıSEÇİL

     Merhabalar. İdrar testindeki ph değeri ile gebelik tayini yapılamaz. gebelik tespiti için eczaneden alınıp evde uygulanan idrar testi ve ya kandan bakılan beta hcg ile ancak tespit edilebilir. Gebelik testleri hakkında bilgi almak için lütfen bağlantıya tıklayınız. http://www.testmerkezi.com.tr/gebelik-testi/

     Soru Sor→
     • YayınlandıAylin on 3 Şubat 2017, 06:13
      cevaplandıTest Merkezi

      Merhaba… 24 haftalik hamleyi idrar tahlilimde aşırı asit pozitif çıktı bilgi verebilirsiniz acaba

      Soru Sor→

Hemen Soru Sor

Cevap İptal

Photostream