logo
 • Randevu Hattı
  0212 451 16 61
  • 09 OCA 16
  • 106
  Sperm Testi

  Sperm Testi

  Bir erkekte sperm üretiminin olup olmadığını ve aynı zaman da  yapılan mikroskobik inceleme de semen örneğinin miktarı (volüm), spermlerin sayısı, hareketliliği ve kalitesi gibi önemli parametreler hakkında bilgi verir.

  Genellikle sperm testi, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin, erkeklerin infertilite (kısırlık) değerlendirmesinde ilk olarak yaptırılması gereken analiz olarak önerilir. Ayrıca varikosel teşhisin de tanıyı desteklemek amacı ile hekimler tarafından spermiogram testi istenir.

  Sperm Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

  Yaş faktörü dikkate alınarak ortalama 1 yıl korunmasız düzenli (haftada 2, 3 kez) cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olunamıyor ise doktorlar ilk olarak erkeklerden sperm tahlili yaptırmalarını isterler. Yapılan semen analizin de erkeğin doğurganlığa engel olup olmadığı anlaşılır.

  Sperm Testi Nasıl Yapılıyor?

  Sperm testini yaptırmadan önce 3 tam gün (72 saat ) cinsel perhiz uygulamanız gerekir. Perhizin 4. ve ya 5. günü örneğinizi vermeye randevu alarak (Sabah 09:00 ile akşam 17:00 saatleri arası) merkezimize gelebilirsiniz. Bu perhiz süresi boyunca hiçbir şekilde boşalma olmaması gerekir. Semen numunenizi vermeden önce aç veya tok olmanız önemli değildir. Açlık tokluk gerektirmez. Androloji alanında uzmanlaşmış olan laboratuvarımızda, kendinizi rahat hissedeceğiniz özel sperm verme odalarımız da, dilerseniz DVD eşliğinde, size verilen steril kaba mastürbasyon yöntemi ile boşalmayı gerçekleştirmelisiniz. Örneğinizi vermeden önce az da olsa idrarınızı yapmalısınız. Mastürbasyon esnasında tükürük, sabun, krem vb. maddeler spermlerin ölmesine neden olduğu için kullanılmamalıdır. Örneğinizi verirken rahat olun ve asla acele etmeyin. Uzman embriyologlarımız kruger yöntemi kullanılarak çalıştığı, semen analizinde spermlerin sayısı, şekil ve yapı bozukluğu, hareketliliği, yuvarlak hücre sayısı, lökosit, eritrosit ve gerek görüldüğün de ek olarak vitalite, pellet, retrograd ejakülasyon incelemesi yapılmaktadır.

  Laboratuvarımızda kendinizi rahat hissedebileceğiniz, DVD seyredebileceğiniz, özel semen verme odalarımız mevcuttur fakat yine de laboratuvar ortamında numune vermek istemeyen, psikolojik nedenlerden dolayı numunesini veremeyenler ya da evden numune getirmek isteyenler, laboratuvarımız dan özel termos temin edebilirler. Boşalma gerçekleştikten sonra en geç 30 dakika içinde numunenizi laboratuvarımıza ulaştırmalısınız.

  Termos temini için lütfen bizimle iletişime geçin.

  Normal Sperm Testi Sonucu Nasıl Olmalıdır

  Androloji laboratuvarımız da, uzman kadromuzun eşliğin de, (WHO) Dünya Sağlık Örgütünün ön gördüğü ve onayladığı Makler chamber kamara yöntemine ek olarak Neuber hemositometre ve Cell-Vu sayım seti  ile kontrollü olarak sperm sayımı ve analizi yapılmaktadır.

  Sperm Testi Sonucu Ne zaman Çıkar?

  Meni örneğinizi verdikten ortalama (meninin sıvılaşma süresine bağlı olarak, kişiden kişiye göre değişmektedir) 2 saat sonra, uzman embriyolog ve doktor imzalı sperm testi sonucunuzu, hem DVD li hem de yazılı raporlu bir şekilde alabilirsiniz. Sonucunuzla beraber size vereceğimiz DVD sayesinde, hem siz hem doktorunuz, size ait semen analizi çalışmamızı izleyebilirsiniz. Aşağıdaki videomuz da çalışmalarımıza ait örnek sonuç DVD si yer almaktadır.

  Spermiogram Normal Değerler

  Dünya sağlık örgütünün (WHO) en son 2010 yılında yayınlamış olduğu rapora göre, olması gereken sperm testi referans değerleri aşağıda belirtilmiştir. Siz de aşağıdaki değerlere göz atarak karşılaştırma yapabilirsiniz. Daha doğru ve güvenilir sperm testi sonucu alabilmeniz için, androloji laboratuvarlarını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

  Sperm Testi Sonuçları Nasıl Olmalıdır?

  Semen Miktarı (volüm)   : Spermler gözle görülemez. Sizin steril kaba verdiğiniz çoğunlukla prostat sıvısından oluşan semendir. Spermler bu semenin içerisindedir ve ancak mikroskopla görülebilir. Semenin normal miktarı 1.5 mL den büyük olmalıdır. Semen miktarının 1.0 mL altında olduğu durumlarda kanal tıkanıklığını ve ya boşalma esnasında idrar kesesine kaçışın olduğunu düşündürebilir.

  Renk : Normal de gri–opak ve ya sarımtırak bir renktir. Koyu sarı ya da kahverengiye dönükse enfeksiyon olabileceği düşünülür.

  Sperm Testi pH : ≥7.2  büyük olmalı düşük olduğu durumda ise spermlerin canlılığı ve hareketliliği azalır.

  Vizkozite (Akışkanlık) : Semenin akışkanlığa karşı direncini göstermektedir.

  Likefaksiyon (Sıvılaşma Süresi) : Boşalma gerçekleştikten 60 dakika içerisinde semen sıvılaşmalıdır. Eğer sıvılaşma süresi 60 dakikadan fazla sürer ise mekanik ve ya kimyasal yöntemlerle sıvılaşma sağlanır.

  Aglütinasyon (Kümeleşme) : Aglütinasyon olmaması gerekir. Olması takdirde spermlerin yumurtaya ulaşarak döllenmenin gerçekleşmesi zorlaşır.

  Fruktoz : Pozitif (+) olması gerekir. Fruktoz şekeri spermlerin hareketi için gerekli olan enerjiyi sağlar.

  Sperm sayısı :  (mL) milimetre de en az 15 milyon olmalıdır. Sperm sayısı çok düşük olduğu durumda infertilite yani kısırlık anlamına gelir. Her düşük sperm sayısı olan kişi kısırdır anlamına gelmez. 1 milyonun altında sperme sahip erkeklerin çocuk sahibi olduğu bilinmektedir.

  Total Spermatozoa Sayısı : ≥39 milyon. Toplam sperm sayısı 39 milyondan büyük olmalıdır.

  Hareketli Sperm (motilite) : İleri hareketli, yerinde hareketli ve hareketsiz sperm olarak 3 kriter vardır. İleri hareketli %32 den büyük olmalıdır. İleri hareketli + yerinde hareketli % 40’dan büyük olmalıdır. Hareketsiz sperm sayının fazla olduğu durum da sperm yumurtaya ulaşıp yumurtayı dölleyemediği için bu da bir infertilite yani kısırlık nedenidir.

  Sperm Şekli (morfoloji) : Kruger kriterlerine göre spermde şekil ve yapı bozukluğu  ≥%4 büyük olmalıdır. %4’ün altında spermde şekil ve yapı bozukluğu var ise infertiliteye (kısırlık) neden olur. Aynı zaman da morfoloji varikosel tanısı için de önem taşır.

  Yuvarlak Hücre Sayısı : 5 milyondan az olmalıdır.

  Canlılık (vitability)  :  ≥58 den büyük olmalıdır.

  Lökosit : 1 milyondan az olmalıdır.

  Eritrosit : Eritrosit, kan hücresini ifade eder. Normal bir semen örneği eritrosit içermemelidir. Varlığı durumunda, semenin rengi kırmızı tonlarında olabilir.

  Pellet : Mikroskopik incelemede lam-lamel arası, sperm hücresi görülmediği takdirde, numunenin tamamı santrifüj edilip, dipte hücre arama çalışmasıdır.

  Retrograd Ejakülasyon : Semen numune hacmi 1 mL den az olan hastalardan alınan idrar örneğinden sperm arama çalışmasıdır.

  Sperm Testi Nerede Yapılır?

  Her ne kadar sperm testini, hastane, tıp merkezi ve özel laboratuvarlar da çalışıyor olsa dahi (genellikle otomatik bilgisayarlı sistemler) doğru ve güvenilir sonuçlar alabilmeniz için konusun da uzmanlaşmış androloji laboratuvarında çalışılması daha sağlıklı ve daha tutarlı sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Androloji laboratuvarımız İstanbul bakırköy de,  deneyimli embriyologları, en son teknoloji, ve  dünya sağlık örgütünün onayladığı makler kamara yöntemi ile kruger kriterleri baz alınarak hafta içi 09:00 ile 18:00 cumartesi de 09:00 ile 15:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

  2018 yılı, web sitemize özel indirilimli sperm testi fiyatı ve randevusu için lütfen tıklayınız.

  Hemen Soru Sor →
 • YayınlandıServret on 23 Ağustos 2016, 23:34

  Hocam iyi gunler bir değerlendirme yaparmisinz sperm testi için
  Miktak = 2,5
  Renk = opelsan
  Ph = 7,5
  Vizkosite = normal
  Lifefaksiyon = 40
  1cc da spermatoz = 108 000 000
  Total spermazot = 270 000 000
  Hizli hareketli % 20
  Yavaş hareketli %30
  Yerinde hareketli %15
  Hareketsiz 35
  Normal yapı 14

  Soru Sor→
  • YayınlandıOnur on 27 Mart 2017, 02:36
   cevaplandıServret

   Sperm tahlilinde ilk iki damla kabın dışına dökülürse sonuçta bir değişme yaşanır mı yoğunluk : 7 milyon/ml , volume:6 ml , ilerihızlı hareket:%28 hareketsiz%72 , morfoloji deformasyon oranı: %9.1 varikosel başlangıcı denildi.. cevabınız için şimdiden teşekkürler sayın hocam..

   Soru Sor→
   • YayınlandıYasemin on 16 Ocak 2018, 16:25
    cevaplandıOnur

    Eşimin semen analizini yorumlar mısınız hocam 27 yaşında ..

    Volüm 7mL
    Viskosite Normal
    Ph 8
    Sperm sayısı 18,2×10^6/mL
    Yuvarlak hücre 0,8×10^6mL

    MOTİLİTE
    Progresif MOTİLİTE (PM) %35
    Non-progresif MOTİLİTE (NPM) %10
    İmmotil %55

    MORFOLOJI
    Normal %4
    Baş defekti %46
    Boyun yada orta-parça defekti %10
    Kuyruk defekti %4
    Baş-boyun veya baş kuyruk %36

    Bu değerlere göre gebelik zor mu ? Şimdiden çok teşekkür ederim ?

    Soru Sor→
    • YayınlandıEmrah Kandemir on 29 Eylül 2018, 21:51
     cevaplandıYasemin

     Mıktar::: 1.5 ml
     Renk::::::açık krem
     Görünüm::: homojen oparkt
     Sıvılaşma >60 dakika
     Vıskozıte artmiş
     SPERMATOZOID S AYISI
     1 ml.de : 1.200.000
     Totalde: 1.800.000
     MOTILITE
     1/2h. 2h. 4h
     Harek N/ – /- /-
     Yavaş h. /.2. /- /-
     Yerınde h ./.6. /.4. \.2
     Hareketsız. / 92. /96. /98
     MORFOLOJİ. Baş. /85
     N yapılı ; /2. Boyun. /.10
     ANomalı. : /98. Kuyruk. /.3
     Fruktoz. :: 131 mg /d1 Normal .100:300
     Mıkroskopi 1-2 lökosit 8-10 spermatojrnık hücre ve spetmatozodler görüldü

     Hocam cvp yazar sanız sevınırım ne demek istıyor

     Soru Sor→
    • YayınlandıUğur on 31 Ekim 2018, 13:54
     cevaplandıYasemin

     Hocam bana3.seviye varikosel teşhisi konuldu.test sonucuma göre varikosel ameliyatından sonra kısır kalma ihtimalim ne kadar olur şimdiden teşekkürler
     Likefaksiyon 20
     Miktarı 3 ml
     Aglitinasyon +
     Direkt bakı her sahada 3-4 pn
     Motilite hareketli %60
     Azalmış hareketli %5
     Hareketsiz%35
     Morfoloji normal%70
     Morfoloji baş anomali %10
     Morfoloji kuyruk anomali %20
     Sperm sayısı 1.200.000

     Soru Sor→
   • YayınlandıFAZIL AHMET KAHYA on 26 Şubat 2018, 14:52
    cevaplandıOnur

    merhaba hocam aşağıda bulunan spermiyogram test sonuçları çocuk sahibi olabilmek için normalmidirCinsel Pehriz Süresi 7 gün
    Skobik Muayene
    Miktar 1 cc
    Kan
    Renk Sincabi
    pH 8

    Viskozite 15. dk da başladı
    45. dk da bitti
    Direk Mikroskobik Muayene Lökosit görüldü.
    Spermatozoid Sayısı(1cc’de) 60 MİLYON
    VİTALİTE KONTROLLERİ (Oda ısısında Spermatozoidlerin Kabiliyetleri)

    Progresif Hareketli % 50
    Nonprogresif Hareketli % 30
    Hareketsiz % 20
    MOTILITY CABACTY CONTROL TESTI Pozitif
    FURUKTOZ TESTI Pozitif

    Soru Sor→
    • YayınlandıRifat coskun on 4 Mayıs 2018, 12:47
     cevaplandıFAZIL AHMET KAHYA

     İyi günler hocam ben doktora gittim sperm tahlili yaptırdım Sperm tahlilinde enfeksiyon ve hareketlilik %40 çıktı tekrardan başka bir doktora gittim tahlil yaptırdım tahlillerinde bir sıkıntı yok hareketlilik normal %40 ama normal dedi iltihap yok dedi ama diğer Doktor ise %40 düşük dedi hareketlilik için Sizce hareketlilik ne kadar olmalı

     Soru Sor→
    • YayınlandıEda on 5 Ocak 2019, 23:20
     cevaplandıFAZIL AHMET KAHYA

     Cinsel perhiz 3 gün
     Likefaksiyn süresi 60
     Miktar 2,8 ml
     Vizkozite anormal
     Ph 8,0
     Aglütinasyon normal
     Sperm sayısı 20
     Motilite 4
     İleri hızlı hareketli %1
     İleri yavaş hareketli %2
     Yerinde hareketli %1
     Hareketsiz %96
     Sperm sayısı tpss 1,7 *10 ml
     Döküntü hücre 1,0 * 10 ml
     Morfolojik = normal sperm oranı %1
     Baş anomalisi %37
     Boyun anomalisi %33
     Kuyruk anomalisi %28

     Soru Sor→
    • YayınlandıEmrah on 6 Ocak 2019, 06:40
     cevaplandıFAZIL AHMET KAHYA

     Likefaksiyon normal
     Volüm 3cc
     PH. 8
     Lökosit. 16
     Sperm conc. 90
     Total sperm. 270
     Hareketlilik. %67
     Progresif harek. %50
     Yerinde hareket. %17
     Hareketsiz %33
     Hocam bu değerler normalmi lökosit için antibiyotik kullandım ama çocuğa engelmi

     Soru Sor→
   • YayınlandıNuray on 22 Ocak 2019, 21:59
    cevaplandıOnur

    Merhaba.ireli haraketli spermler 21% olursa yerinde hareketli 45% ise bu sorun olurmu.diger degerler normal.hareketsiz 34% dir

    Soru Sor→
   • YayınlandıSadiye on 23 Mart 2019, 11:08
    cevaplandıOnur

    Esimin sperm testi degerlendirirmisiniz. Renk normal .opak vi

    Soru Sor→
   • Yayınlandıİlknur on 26 Haziran 2019, 11:23
    cevaplandıOnur

    Hocam eşimin sperm testi sonuçlarında değer yazmıyor sonuç bölümünde n.a yazıyor bu ne demek hacim 2.2 PH 7.8 viskozite normal lökosit <1 sperm konsantrasyonu n.a hareketli sperm kons n.a gibi diğer sonuçlar hep n.a yazılmış daha önce tüp bebek önerildi bize ilaç kullandık en son testimiz bu şekilde yorumlarsanız çok sevinirim teşekkürler

    Soru Sor→
  • Yayınlandıferit akkaya on 8 Ocak 2018, 09:49
   cevaplandıServret

   Hocam Merhaba, Aşağıda sperm testi sonuçlarım bu konuda herhangi bir öneriniz varmıdır? Saygılar,

   SONUÇ NORMAL DEĞERLER CİNSEL PERHİZ SÜRESİ : 3 GÜN 2-4 GÜN VISKOSITE : NORMAL NORMAL HACİM : 1,5 CC > 1,5 CC RENK : OPAK BEYAZ PH : 7,2 7,2 SIVILAŞMA ZAMANI : 25′ < 60′ LÖKOSİT/ML : 0,2 MİLYON < 1 MİLYON SPERM SAYISI/ML : 1MİLYON > 15 MİLYON PHSS % : %40 (+4)+(+3) > %32 HAREKETLİLİK : %40 > %40 HIZLI LINEER HAREKET (+4) : %0 YAVAŞ LINEER HAREKET (+3) : %40 LOKALİZE (+2) : %0 HAREKETSİZ (+1) : %60 AGLÜTİNASYON : YOK YOK NOT: Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 5. Edition Referans Değerleri esas alınmıştır.

   Soru Sor→
   • YayınlandıVeysel on 17 Aralık 2018, 23:50
    cevaplandıferit akkaya

    Hocam merhaba bana varikosel ameliyatı teşhisi konuldu yaklaşık 4 ay önce ameliyat oldum bir hafta önce de sperm örneği verdim sonuca göre Total nomber 48 density 10 ml da 15.3 active sperm 3 active sperm 10ml da 1.0 motilitiy 6.3% claas a rast 2.1% claas b middle 4.2% claas c slowly 0.0% claas d slowly ör not move 93.7% percent of a+b 6.3%densty of a+b 1.0 10ml velocitiy of acvite path vap 21.7 um /s velocitiy of cuvder line vcl 38.6 um/s velocitiy of straight line vsl 20.4 um/s average moving angle 55.80 degree sperm number in rectilineal 1 sperm density in rectilineal 0.3 10/ml motilitiy in rectilineal movement 2.6% linearity lin 57.4% straight forvard STR 95.1% wobbling wob 59.8% beating cilia freguency bcf 7.0 time/s sperm number in fast rectilineal 0 sperm density in fast rectilineal 0.0 10/ml motilitiy in fast rectilineal 0.0% amplitude of lateral hunting alh 2.4 um miktar 4.9ml viscosity thick ph 7.8 liguefaction time 240 minute morfoloji form 18.7% genel olarak cevaplarsaniz memnun olurum hocam durum tam olarak nedir yardımcı olursanız memnun olurum hocam hayırlı günler olsun şimdiden çok teşekkür ederim

    Soru Sor→
    • YayınlandıVeysel on 19 Aralık 2018, 22:31
     cevaplandıVeysel

     Hocam merhaba bana varikosel ameliyatı teşhisi konuldu yaklaşık 4 ay önce ameliyat oldum bir hafta önce de sperm örneği verdim sonuca göre Total nomber 48 density 10 ml da 15.3 active sperm 3 active sperm 10ml da 1.0 motilitiy 6.3% claas a rast 2.1% claas b middle 4.2% claas c slowly 0.0% claas d slowly ör not move 93.7% percent of a+b 6.3%densty of a+b 1.0 10ml velocitiy of acvite path vap 21.7 um /s velocitiy of cuvder line vcl 38.6 um/s velocitiy of straight line vsl 20.4 um/s average moving angle 55.80 degree sperm number in rectilineal 1 sperm density in rectilineal 0.3 10/ml motilitiy in rectilineal movement 2.6% linearity lin 57.4% straight forvard STR 95.1% wobbling wob 59.8% beating cilia freguency bcf 7.0 time/s sperm number in fast rectilineal 0 sperm density in fast rectilineal 0.0 10/ml motilitiy in fast rectilineal 0.0% amplitude of lateral hunting alh 2.4 um miktar 4.9ml viscosity thick ph 7.8 liguefaction time 240 minute morfoloji form 18.7% genel olarak cevaplarsaniz memnun olurum hocam durum tam olarak nedir yardımcı olursanız memnun olurum hocam hayırlı günler olsun şimdiden çok teşekkür ederim

     Soru Sor→
   • Yayınlandıçetin on 18 Nisan 2019, 21:49
    cevaplandıferit akkaya

    SONUÇ NORMAL DEĞERLER CİNSEL PERHİZ SÜRESİ : 3 GÜN 2-4 GÜN VISKOSITE : NORMAL NORMAL HACİM : 4 CC > 1,5 CC RENK : OPAK BEYAZ PH : 7,2 7,2 SIVILAŞMA ZAMANI : 25′ < 60′ LÖKOSİT/ML : 0,3 MİLYON < 1 MİLYON SPERM SAYISI/ML : 11 MİLYON > 15 MİLYON PHSS % : %45 (+4)+(+3) > %32 HAREKETLİLİK : %63 > %40 HIZLI LINEER HAREKET (+4) : %0 YAVAŞ LINEER HAREKET (+3) : %45 LOKALİZE (+2) : %18 HAREKETSİZ (+1) : %37 AGLÜTİNASYON : YOK YOK NOT: Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 5. Edition Referans Değerleri esas alınmıştır.
    sonuç nasıl hocam

    Soru Sor→
  • YayınlandıFatih on 2 Şubat 2018, 15:43
   cevaplandıServret

   Merhabalar hocam
   Hacim 2,5
   Görünüm 3gün
   Renk opak
   pH 8
   Viskozite normal (+)
   Likefaksiyon süresi 15 0-60 dk
   Spermatoza sayısı(milyon/ml)58 >15×10^
   Total spermatoza sayı (milyon)145 39×10^6
   İleri hareketli(%) 62 %32
   Yerinde hareketli(%) 10 ikeri hareketli+yeride hareketli>
   Hareketsiz(%)38
   Total ileri hareketli sperm sayısı(milyon)89,9
   Yuvarlak hücre sayısı(milyon/ml) <1 <5×10^6
   Lökosit(milyon/ml) peroksidaz pozitif hücre <1 1×10 lök
   Vitalite (%) >%58 canlı
   Normal 5 anormal 95 sizin görusunuz nedir hocam tsk

   Soru Sor→
   • YayınlandıDilek solhan on 21 Nisan 2018, 12:13
    cevaplandıFatih

    Merhaba hocam eşime spermiyogram testi yaptırdık acaba hamile kalabilirmiyim cinsel perhiz 3 gün miktar 2 ml referans değerleri 1,5-6,5 renk ğörünümü a.sarı/opelasan pH 8 referans değeri 7,2-8 fruktoz – referans değeri 200-400 sivilasma 15 dakikada sayım (1cc’cde) 0,66 milyon total sayım 1,32 milyon her sahada 1-2 lökosit ğöründü spermatozoid hareket kabiliyeti :hareketli 0% 1.saat 0%2 saat0% yavaş hareketli 1 saat 0% 2saat0% hareketsiz 1.saat 100% 1.saat 100% hamile kalabilirmiyim tşk ederim

    Soru Sor→
   • YayınlandıAyse on 5 Aralık 2018, 16:17
    cevaplandıFatih

    Hocam merhaba biz bebek istiyoruz eşimin sperm sonuçlarını değerlendirebilir mısınız lütfen
    Miktar 1.5ml
    Ph 7.2
    Likefikasyon süresi (37c) 20 dakika
    Viskozite normal
    Görünüm gri opak
    1.saatte toplam hareketli sperm yüzdesi %40
    1.saatte ileri hareketli sperm yüzdesi %32
    Toplam sperm sayısı 39 milyon
    Sperm yoğunluğu 15 milyon
    Normal morfolojili sperm yuzdesi %4
    Yuvarlak hücre 5 milyon
    Lökosit 1 milyon

    Şimdiden çok teşekkürler

    Soru Sor→
  • YayınlandıCengiz on 27 Şubat 2018, 19:15
   cevaplandıServret

   Hocam sperm sayısı ve hareketliligim normal görünüyor. Fakat morfolojide

   Normal form %4
   Baş anomali %89
   Orta yapı anomali %6
   Kuyruk anomali %1

   Eşim iki kez hamile kaldı fakat ikisinde de 7 haftalıkken düşük yaşandı. Sizce bu sonuçlarla eşim normal yoldan hamile kalabilir mi? Teşekkürler.

   Soru Sor→
  • YayınlandıTugçe on 1 Mart 2018, 18:38
   cevaplandıServret

   Kocamın Manuel incelemede 1 hareketli hücre görüldü lökosit 100.000 ne demek

   Soru Sor→
  • YayınlandıTugçe on 1 Mart 2018, 18:38
   cevaplandıServret

   Kocamın Manuel incelemede 1 hareketli hücre görüldü lökosit 100.000 ne demek

   Soru Sor→
  • YayınlandıEkrem on 14 Mayıs 2018, 19:17
   cevaplandıServret

   Total 67
   Hacim 2.5 ml
   Lifekasiyon 20 dk
   İleti 40
   Hızlı Hareketli ℅ A
   Yavaş hareketli 40
   Yerinde Hareketli 27
   Hareketsiz 33

   Soru Sor→
  • Yayınlandınazan on 18 Mayıs 2018, 09:59
   cevaplandıServret

   hocam merhaba;
   1,5 senedir evliyim cocuk yapmaya 5 aydır ugrusıyoruz doktıra gittim eşimden sprem testi istedi sonuçları aşaga yazıyorum hocam bakıp bilgilerinizle bizi aydınlatırmsınız.
   1 cc de 30 mil/ml
   tüm ejakülatta:141 total
   ph:8
   likefikasyon:30dk
   görünüm :normal
   ileri haraketli:45
   yeinde haraketli:10
   hareketsiz:45
   normal formlar:%66
   anormal formlar:%34
   baş anomarlileri:%20
   botun anomalileri:%7
   kuyruk anomalileri:%7
   HOCAM ŞİMDİDEN AĞZINIZA SAĞLIK

   Soru Sor→
   • YayınlandıErcan on 20 Mayıs 2018, 20:38
    cevaplandınazan

    Merhaba Hocam,

    miktar ml: 4,7
    ph 8,0
    likefikasyon süresi:15 dk
    viskosite :Normal
    Görünüm gri opak
    1 saatte toplam hareketli sperm yüzdesi :%70
    1 saatte ileri hareketli sperm yüzdesi :%50
    toplam sperm sayısı :181,420,000
    sperm yoğunluğu :38,600,000ml
    normal morfolojili sperm yüzdesi .:%7
    yuvarlak hücre :1,000,000/ml
    lokosit :1,000,000/ml

    hocam sonuçlar normal mi tedavi gerekir mi

    cevap için şimdiden tşkler

    iyi akşamlar

    Soru Sor→
   • YayınlandıCüneyt on 18 Haziran 2018, 17:50
    cevaplandınazan

    Merhaba hocam bu değerlere göre çocuk sahibi olma şansım nedir.

    ABSTİNAS SÜRESİ. 3 gün
    MİKTAR. 4.6
    RENK. GRİ
    GÖRÜNÜŞ. NORMAL
    PH. 8.0
    VİSKOZİTE. <2
    LİKEFAKSİYON SÜRESİ. 40 dakika
    1CC DE SPERM KONSANTRASYONU. 108
    TOPLAM. 496 milyon
    MORFOLOJİ 10
    Anormal morfoloji. 90
    Baş morfoloji. 62
    Boyun morfoloji 14
    Kuyruk morfoloji. 14
    Lökosit. <1.0
    Eritrosit. Yok
    Aglütinosyon. Yok
    İmmatür germ hucresi. Yok
    Motilite 1 saat. İleri hareketli 38
    Yerinde hareketli. 2
    Hareketsiz. 60
    Motilite 2.saat ileri hareketli. 34
    Yerinde hateketli. 5
    Hareketsiz. 61

    Soru Sor→
  • Yayınlandıİsmail on 25 Mayıs 2018, 17:18
   cevaplandıServret

   Merhabalar sperm testi sonucumu degerlendirir misiniz
   Hacim:3,5
   Görünüm:opak
   Renk:donuk beyaz
   Ph:8
   Viskozite:viskoz
   Likefaksiyon süresi:30
   1 ml deki sperm sayısı:98000000
   Toplam sperm sayısı 343000000
   İleri hareketli:%65
   Yerinde hareketli:%15
   Hareketsiz:%20
   Motilite indeksi:2(0:motilite yok 1:tembel ve ilerleyici olmayan hareket 2:kıvrılarak ilerleme yavaş hareket 3:orta hızda düz bir hatta ilerleme 4:yüksek hızda düz bir hatta ilerleme)
   Normal yapı:16

   Soru Sor→
  • YayınlandıBULUT AKSOY on 9 Ağustos 2018, 22:03
   cevaplandıServret

   Miktar : 4,7 ml
   Ph: 8,1
   Likefiksyon süresi :15 dk
   Viskosite : Normal
   Görünüm : gri-opak
   1. Saatte hareketli sperm yüzdesi : %50
   1. Saatte ileri hareketli sperm yüzdesi : %33
   Toplam sperm sayısı : 176.720.000
   Sperm yoğunluğu: 37.600.000/ml
   Normal morfoloji sperm yüzdesi : %5
   Yuvarlak hücre : <1.000.000/ml
   Lokosit :<1.000.000/ ml
   Yaşım 33 bekarım ve varikosel tanısı konuldu bu da semen analizi doktor varikosel ameliyatı önerdi sizce bu ameliyatı olmaya gerek var mı

   Soru Sor→
  • YayınlandıEmin on 25 Eylül 2018, 11:08
   cevaplandıServret

   Miktar 5.5
   Reaksiyon 7.3
   Likefaksiyon süresi 30
   Viskozite normal
   Görünüm normal
   Sperm yoğunluğu sayısı 12 milyon
   Hareketli sperm orani%16
   Hızlı ileri hareketli (a)%4
   Yavaş ileri hareketli%4
   Yerinde hareketli (c)%12
   Hareketsiz (d)%84

   Soru Sor→
  • YayınlandıHüseyin on 1 Ekim 2018, 15:37
   cevaplandıServret

   Volüm 2.72
   Ph 8.5
   Vizkozite +
   Likefaksiyon 25
   Spermatozoa sayısı 10bin ml
   Total spermatozoa 27 bin ml
   İleri hareketli %0
   Yerinde hareketli %0 hareketsiz %100
   Morfoloji %0 anormal %100
   Hocam yardımcı olur musunuZ

   Soru Sor→
  • YayınlandıNahsen çelik on 12 Ekim 2018, 18:17
   cevaplandıServret

   Likefaksiyon 15
   Spermatozoa sayisi 19
   Total spermatoza 19
   Motalite 47
   ileri hareket 42
   Yerinde hareket 5
   Hareketsiz 53
   Toplam ileri hareketli sperm sayisi 7.9 mil
   Yuvarlak hücre <1
   Degerlerim nasil yorumlayabilirmisiniz tesekkur ederim

   Soru Sor→
  • YayınlandıNevzat avcı on 23 Ekim 2018, 22:29
   cevaplandıServret

   Hocam hacim 3cc görünüm normal viskozite normal sperm konsantrasyonu (mil /ml )40

   Soru Sor→
  • YayınlandıDidem’in eşi on 5 Kasım 2018, 19:38
   cevaplandıServret

   Hocam korunmadan 5 aydır ilişki yaşıyoruz ama hiç bebek olmadı bizde özel bir laboratuvarda sperm analizi yaptırdık sonucumuzu yorumlar mısınız?
   Hacim:4
   Renk: krem
   Görünüm: opak
   Viskozite: normal
   PH:7.6
   Aglütinasyon:var +1
   Sperm sayısı: 52
   Motilite:70
   +4 progressive hızlı :40
   +3 yavaş hareketli:20
   +2 yerinde hareketli:10
   +1 hareketsiz :30
   Her sahada 3-4 lökosit görüldü.
   Kruger testi
   Normal sperm oranı: 14
   Anomali sperm: 86
   Toplam baş anomali:36
   Akrozomal anomali:12
   Boyun anomali:21
   Kuyruk anomali:17

   Soru Sor→
  • YayınlandıÖzge korkmaz on 7 Mart 2019, 18:16
   cevaplandıServret

   Mrb hocam spermiogram sonucumuz nasil semen miktari
   1.5, ml cozunme suresi 60dak, ph 7.5, total sperm sayisi 40.5,sperm sayisi 27 milyon, ileri hizli haraket 4, ileri yavas haraket 15, ileri yavas +hizli haraket 19,yerinde haraket 29, haraket etmeyen 52

   Soru Sor→
  • YayınlandıÖzge korkmaz on 7 Mart 2019, 18:16
   cevaplandıServret

   Mrb hocam spermiogram sonucumuz nasil semen miktari
   1.5, ml cozunme suresi 60dak, ph 7.5, total sperm sayisi 40.5,sperm sayisi 27 milyon, ileri hizli haraket 4, ileri yavas haraket 15, ileri yavas +hizli haraket 19,yerinde haraket 29, haraket etmeyen 52

   Soru Sor→
  • YayınlandıÖzge korkmaz on 7 Mart 2019, 18:16
   cevaplandıServret

   Mrb hocam spermiogram sonucumuz nasil semen miktari
   1.5, ml cozunme suresi 60dak, ph 7.5, total sperm sayisi 40.5,sperm sayisi 27 milyon, ileri hizli haraket 4, ileri yavas haraket 15, ileri yavas +hizli haraket 19,yerinde haraket 29, haraket etmeyen 52

   Soru Sor→
  • YayınlandıÖzge korkmaz on 7 Mart 2019, 18:16
   cevaplandıServret

   Mrb hocam spermiogram sonucumuz nasil semen miktari
   1.5, ml cozunme suresi 60dak, ph 7.5, total sperm sayisi 40.5,sperm sayisi 27 milyon, ileri hizli haraket 4, ileri yavas haraket 15, ileri yavas +hizli haraket 19,yerinde haraket 29, haraket etmeyen 52

   Soru Sor→
  • YayınlandıHamit on 17 Mart 2019, 00:45
   cevaplandıServret

   Hocam Merhabalar
   Total Sperm sayısı:128.4 milyon
   1ml deki Sperm sayısı :107 milyon
   ileri hızlı hareketli 1saat:%7 2saat:%5 3saat:%5
   ileri yavaş hareketli 1saat:%18 2saat:%20 3saat:%20
   yerinde yavaş hareketli 1saat:25 2saat:%20 3saat:%20
   Haraketsiz 1saat:%50 2saat:%55 3saat:%55
   normal morfoloji:%78
   anormal morfoloji:%22
   3-5 lökosit görülme de var
   sperm renk:gri-Opak
   2-6 ml
   çocuk sahibi olmamızda herhangi bir sıkıntım bulunuyormu acaba cevabınızı bekliyorum Teşekkürler

   Soru Sor→
  • YayınlandıHülya on 31 Mayıs 2019, 02:23
   cevaplandıServret

   Eşimin test sonucları
   A süresi =5
   Renk koku görünüş =opak ozle kokulu
   Viskozite = normal 20 mm
   Likefaksiyon = 20 dk
   Ph= 7.5
   Volum= 3
   Lökosit= küçüktür 1
   Eritrosit = küçüktür 1
   igerm hücre=küçüktür 1
   Epitelyal hücreler = küçüktür 1
   Konsantrasyon =54
   Total sayı = 162
   Total motilite=65
   Ileri doğru hızlı hareketli =8
   Yavaş doğrusal olmayan hareketli =35
   Yerinde hareketli = 22
   Hareketsiz =35
   TPMSS=12.96
   NM-TPMSS= 0
   Agglutinasyon =rastlanmadı
   Hocam biz çocuk düşünüyoruz 1 yıllık evliyiz bu değerler nasıl yorumlar mısınız ?

   Soru Sor→
 • YayınlandıAy.ay.ay on 8 Ağustos 2016, 19:16

  Absitans :5
  Miktar: 3.4
  Renk : gri
  Görünüş: opak
  Ph:8.0
  Vizkosite: normal
  Sperm konsantrasyonu:376.0 milyon
  Toplam sper: 1278.4

  Morfoloji kruger %14 fertil
  %8-15 subfertil/fertil
  1-4 subfertil
  Normal morfoloji %22
  Anormal morfoloji%78
  Boyun anomalisi% 16
  Bas anomalisi %50
  Kuyruk anomalisi%12
  Lokosit 230.000
  Hareketlilik 1. Saat : %32

  2. Saat: %32

  Hocam brucelloz gecirmis biriyim bu degerler normal midir? Tesekkurler

  Soru Sor→
  • Yayınlandıerhan on 28 Mayıs 2017, 01:33
   cevaplandıAy.ay.ay

   merhaba hocam sperm testi yaptırdım sonuçlar şöyle
   ph 7.2
   sperm sayısı 26 milyon
   toplam sperm sayısı 39 milyon
   yuvarlak hücre 1 milyon
   lökosit –
   ileri hareketlilik %37
   yerinde hareketlilik %9 ileri hareketlilik+yerinde hareketli %40
   hareketsiz %54
   toplam ileri hareketli sperm sayısı 14.43 milyon
   canlılık%58
   morfoloji
   normal % görülmedi%4
   anormal%99

   Soru Sor→
   • YayınlandıErol on 9 Ekim 2017, 22:08
    cevaplandıerhan

    Merhabalar hocam sperm testi yaptırdım normal gebelik oluşumu için bu sonuçlar yeterlimi viskozite normal. Görünüm normal hacim 5.5 likefaksiyon suresi 30 absinant suresi 5. Sperm konsantrasyonu 45 total motilite 73. Hızlı hareketli. 22 yavaş hareketli 42 yerinde hareketli 9 hareketsiz 27 lökosit 1-2 aglütinasyon yok normal yolla bebek sahibi olmamız için yeterli mi bu sonuçlar hocam şimdiden teşekkürler saolun iyi çalışmalar

    Soru Sor→
    • YayınlandıMehmet Akduman on 6 Aralık 2017, 10:07
     cevaplandıErol

     HOCAM BILGILENDIRIRMISINIZ BENI.
     RENK GÖRÜNÜM= NORMAL OPAK. VISKOZITE= NORMAL. LIKEFAKSIYON=30 DAKIKA ICINDE. VOLÜM(ML)= 2ML. PH=8.0. AGLÜTINASYON(1-4,A-E)=YOK. TOTAL SAYI(×10*6 EJEKÜLAT)=270 MILYON. KONSANTRASYON(×10*6)=135 MILYON. VITALITE=(%CANLI)= %40. TOTAL MOTILITE(PR+NP(%)=%25. PROGRESSIF MOTILITE_PR(%)=%15. NON_PROGRESSIF MOTILITE_NP(%)=%10. HAREKETSIZ IMMOTILITE_IM(%)=%75. NORMAL FORMLAR(%)=%0

     Soru Sor→
   • Yayınlandımesut on 12 Aralık 2017, 15:56
    cevaplandıerhan

    NORMAL MORFOLOJİ (KRUGER) % 8 % > % 14 FERTİL
    % 5 – 14 SUBFERTİL/FERTİL
    % 1 – 4 SUBFERTİL

    hocam değerlerim yüzde 8 normalmidir

    Soru Sor→
  • YayınlandıCuma on 17 Ocak 2018, 07:26
   cevaplandıAy.ay.ay

   Hocam iyi akşamlar  ben sperm testi yaptırdım  da sonuçlara  bi bakar mısın. Perhiz  Süresi  3 gün Volum 3 pH.7.6 Vizkozite  normal Likefaksiyon 35 dakika Spermatozoa Sayisi  22 Milyon Total Spermatozoa Sayisi  66 milyon Motalite 32 ileri Hareketli 24 yerinde hareketli 8 hareketsiz 68 toplam ileri hareketli Sperm  15.8 milyon yuvarlak  hucre  sayısı >1 lökosit >1 Eritrosit  <1 Giemsa Boyama her sahada 6-7 Lokosit  goruldu

   Soru Sor→
  • YayınlandıCuma on 17 Ocak 2018, 07:26
   cevaplandıAy.ay.ay

   Hocam iyi akşamlar  ben sperm testi yaptırdım  da sonuçlara  bi bakar mısın. Perhiz  Süresi  3 gün Volum 3 pH.7.6 Vizkozite  normal Likefaksiyon 35 dakika Spermatozoa Sayisi  22 Milyon Total Spermatozoa Sayisi  66 milyon Motalite 32 ileri Hareketli 24 yerinde hareketli 8 hareketsiz 68 toplam ileri hareketli Sperm  15.8 milyon yuvarlak  hucre  sayısı >1 lökosit >1 Eritrosit  <1 Giemsa Boyama her sahada 6-7 Lokosit  goruldu

   Soru Sor→
  • YayınlandıArmin Mojtehedi on 16 Nisan 2018, 17:49
   cevaplandıAy.ay.ay

   Merheba hocam
   Fikrinizi bu aşadaki sonucu lar için soyliyebilir misiniz teşekur ederim

   Pehriz suresi :5
   Gorulum : opak sari
   Likefasyon suresi :20
   Viskozite : normal
   Aglutinasyon :—
   Volum : 3
   Sprem sayisi :57
   Motolite :56
   Hizli dogrusal +4 :12
   Yavaş doğrusal +3 :38
   Yerinde hareketli +2. : 6
   İmmotil : 44

   Soru Sor→
 • YayınlandıKemal Demir on 1 Ağustos 2016, 22:44

  Merhaba hocam benim sonuçlarımda bir sorun varmı , normal yoldan çocuk olurmu

  Volüm : 3,5
  Likefaksiyon : 45
  Viskozite : Vizkoz
  Aglütünasyon : Yok
  Sperm Sayısı : 40 milyon
  Motilite % : 45
  Hızlı ileri hareketli (+4=A)% : 10
  Yavaş ileri hareketli (+3=B)% : 25
  Yerinde hareketli (+2=C)% : 10
  Yuvarlak hücre : 7
  Baş % : 25
  Boyun % : 8
  Kuyruk % : 10
  Normal Morfoloji % : 57

  Soru Sor→
 • YayınlandıFehmi on 29 Temmuz 2016, 17:27

  Sprem testi yaptırdım hastaneden sonucun cıktısını aldım ama ileri hareket sprem sayısı toplam hareketlilik vs yerlerde hiç bir sonuç yazmıyor sadece hacim2.5 viskozite normal ph 7.6 likifikasyon normal görünüm normal yazıyo sizce bi yanlışlık olabikir mi hiç bir değer yok.bide Yorum numune mikroskopla incelendi sperm hücreleri görülemedi yaılmış

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 1 Ağustos 2016, 17:26
   cevaplandıFehmi

   Merhaba Fehmi bey;
   öncelikle geçmiş olsun bu duruma azospermi denir. tabi ki tek test sonucu ile karar verilmez. bizimle iletişime geçtiğinizde sizi testi çalışan uzmanımızla görüşebilirsiniz. daha sağlıklı bilgi edinmiş olursunuz.
   Sağlıklı Günler Dileriz.

   Soru Sor→
  • YayınlandıMiran on 6 Haziran 2019, 18:17
   cevaplandıFehmi

   Merhabalar. sperm testinden sonra hormon testi yapmamı söylediler bu kötü birşeymi

   Soru Sor→
 • YayınlandıIsmail turan on 12 Mayıs 2016, 15:08

  Merhabalar.. sperm değerlerim aşağıdaki gibidir.. Lütfen üstün körü yorumlayabilir misiniz? Evlilik aşamasındayım, sizce bu değerlerle çocuk olma ihtimali yok mu, ya da tedavi edilebilir mi? Şimdiden çok teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar..

  Abstinans süresi: 3 gün
  Renk koku görünüş: opak özel kokulu pıhtılı
  Viskozite: Normal (20 mm)
  Likefaksiyon: 20 dk’da likefiye oldu
  pH: 7.5
  Volum mL: 2.5
  Lökosit (x milyon/mL): <1
  Eritrosit: <1
  Immatür germ hücre: <1
  Epiteryal hücreler: <1
  Konsantrasyon (x milyon/mL): 0.6
  Total sayı (x milyon): 1.5
  Total motilite (%): 6
  +4 ileri hızlı (%): 0
  +3 yavaş doğrusal olmayan (%): 3
  +2 yerinde hareketli (%): 7
  +1 hareketsiz (%): 90
  TPMSS (milyon): 0
  NM-TPMSS (milyon): 0
  Eosin-Y (%):. 18
  HOST (%):.
  Morfoloji (WHO): %1 Normal
  Agglutinasyon notu: Rastlanmadı
  Yaş:28

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 12 Mayıs 2016, 16:13
   cevaplandıIsmail turan

   Merhabalar. Sperm sayısı, hareketi ve morfoloji yazdığınız değerlere göre düşük görünüyor. İyi günler dileriz.

   Soru Sor→
   • Yayınlandısukran on 16 Kasım 2018, 18:56
    cevaplandıTest Merkezi

    Volum 3
    A+B 21
    Perhiz suresi 4
    Renk beyaz
    Viskosite +++
    Likefaksiyon suresi 60
    Sperm sayisi 68
    Total sperm sayisu 204
    Motil sper yuzdesi (a+b) 38.24
    İleri hareketli 30.88
    Yerinden hareketli 7
    Non motil sperm yuzdesi 61.76
    Yuvarlak hucre sayisi 5
    İleri motil sperm sayisu 21

    Soru Sor→

Hemen Soru Sor

Cevap İptal

Photostream