logo
 • Randevu Hattı
  0212 451 16 61
  • 28 EKI 15
  • 139
  Hemogram

  Hemogram

  Hemogram Nedir?

  Hemogram: Tam kan sayımı testi (CBC), kan hücrelerin çeşitleri ve sayıları hakkında önemli bilgiler veren bir testtir. Özellikle beyaz kan hücreleri (WBC), kırmızı kan hücresi (RBC) ve trombositler. bu hücrelerin her biri belirli ve önemli işlevleri yerine getirir.

  Hemogram Testi Nasıl Yapılır?

  Kolunuzdan alınan kar örneği öncesinde, aç ya da tok olmanıza gerek yoktur. Aç karnına ve ya tok karnına yapılır. Günün her saatinde numune örneğinizi verebilirsiniz. Hemogram testi fiyatı için bilgi ve randevu hattımızı arayabilirsiniz.

  Hemogram (tam kan sayımı) kanınızdaki çeşitli bileşenlerini ölçer. Anemi, enfeksiyon, kanser ve bir çok hastalıkların teşhisi için kullanılan kolay ve yaygın bir yöntemdir. Normal değerler yaş ve cinsiyete göre değişir. Laboratuvar raporunda sonuç ve  normal referans aralığı gösterilir.

  Hemogram Testi Normal Değerleri

  Aşağıdaki tabloda örnek bir sonuç verilmiştir.

  HEMOGRAM   SONUÇ   REFERANS ARALIĞI

  WBC                 10.06       3.0 – 12.0

  NE                     76.8         35 – 80

  RBC                   3.8          3,2 – 6

  HGB                   11           10 – 18  

  HCT                    33,6        30 – 55

  MCHC                32.9         30 – 36

  MCH                   29.3         25- 33

  MCV                   89.1         78 – 105 

  LYM                    12.8         15 – 50

  RDW                   14.5         9 – 18

  PLT                      203         150 – 500

  MPV                     9.5           0 – 15

  Yukarıdaki sonuçtaki parametrelerin, kısaltmalarının anlamlarını daha detaylı açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

  Hemogram da RBC (Kırmızı Kan Hücreleri)

  Kırmızı kan hücreleri, vücut içinde oksijen ve karbon dioksit taşıyan kan parçasıdır. Kırmızı kan hücreleri, kendi yapısının bir parçası olarak demir içerir ve hemoglobin oluşur. Hemoglobin (Hb) demir taşıyan, veya Hematokrit (Hct) , kanda eritrosit değerlerinin düşük olması sıklıkla demir eksikliği ya da (kansızlık) aneminin işaretidir. Değerlerin olduğundan yüksek olduğu durumda ise akciğer, bronşit, astım ve böbrek gibi hastalıkların habercisidir.

  Hemogram da WBC (Beyaz Kan Hücresi) 

  Beyaz kan hücreleri vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardım eder.  Vücudunuzdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını ve türlerini ölçer. Rutin bir tam kan sayımı lökosit hücreleri (spesifik işlevleri lökosit farklı türde), nötrofiller, lenfositler, bazofiller, eozinofiller ve monositlerdir. Beyaz kan hücrelerinin anormal artışı ve azalışı enfeksiyon, iltihap veya kanser belirtisi olabilir. WBC aynı zamanda bağışıklık sistemi ile ilgili önemli bilgiler sağlar.

  Hemogram da HGB (Hemoglobin) 

  Hemoglobin vücudun akciğerlerinden dokulara oksijen taşır ve yine karbondioksiti dokulardan akciğere verir, kırmızı kan hücrelerinde protein molekülüdür. Hemoglobin, birbirine bağlı dört protein moleküllerinden (globülin zincirleri) oluşur. Normal erişkin hemoglobini (Hbg) molekülü iki alfa-globulin zinciri ve iki beta-globulin zincirlerini içerir. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinin şekli muhafaza edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Anormal hemoglobin yapısı, kırmızı kan hücrelerinin şeklini bozabilir ve fonksiyonlarını engelleyebilir.

  Hemogram da HCT (Hematokrit)

  İnsan kanındaki kırmızı kan hücrelerinin yüzdesini belirler. HCT (hematokrit) testi anemi ya da dehidratasyon düzeyini ölçmek için hızlı ve kolay bir testtir.  kan içinde bulunan, kırmızı kan hücrelerinin yüzdesini ölçer. Genellikle cerrahi bir hastanın durumunu kontrol etmek veya şüpheli bir kan kaybının varlığını tespit etmek ve travmayı önlemek için kullanılır. Düşük hematokrit Kemik iliği hastalıkları, kronik enflamatuar hastalık, demir, B12 vitamini, besin eksiklikleri, iç kanama, hemolitik anemi, Böbrek yetmezliği, lösemi, lenfoma gibi hastalıkların habercisi olabilir.  Yüksek hematokrit seviyesi ise kalp hastalığı, böbrek tümörü ve akciğer gibi hastalıkların habercisi olabilir. Yetişkin erkekler: yüzde 38.8- 50 oranındadır.Yetişkin kadınlar: yüzde 34- 44.5 oranındadır.

  Hemogram da MCV (mean corpuscular volume) 

  MCV, kırmızı kan hücrelerinin ortalama büyüklüğünü ölçer. Kırmızı kan hücreleri normalinden daha büyük olduğunda MCV yükselir ve B12 vitamin eksikliği gözlemlenir. Bu duruma anemi denir. Kırmızı kan hücreleri normalden daha küçük olduğunda MCV düşer ve demir eksikliği anemi değeri düşük çıkar. MCV değerleri normal olduğunda, kırmızı kan hücreleri boyutu normaldir. Buna normositer denir. MCV normal değer aralığı: 80-100 µ3 (80-100 fL

  Hemogram da MCH (Mean Corpuscular Hemoglobine)  

  Kırmızı Kan Hücresi kan akışı yoluyla akciğerlerden oksijen taşınması için gerekli olan hemoglobin bulunur. Eritrosit hücresinde bulunan hemoglobin konsantrasyonunun hesaplanması, ortalama hemoglobin olarak bilinen MCH şeklinde ifade edilir. Eritrosit olarak da tanımlanan hemoglobin miktarının bir tahminidir. MCH yüksek olduğu durumlarda makrositer (kansızlık) anemi, folik Asit veya B12 vitaminin eksikliği anlamına gelir. MCH düşüklüğünün olduğu durumda ise demir eksikliği anemisi, İdiyopatik hipokrom anemi, Kronik hastalık anemisinin göstergesidir. MCH normal değeri ortalama 30-35 pg’dır.

  Hemogram da MCHC (Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration) 

  Eritrosit (kırmızı kan hücreleri ) ortalama hemoglobin konsantrasyonun bir tahminidir. MCHC hemoglobin bölünmesiyle hesaplanır. Kusma, ishal, Siferositoz durumlarda MCHC değeri yüksek olabilir. MCHC düşük olduğu durumlarda ise  demir eksikliği anemileri, Kronik hastalık anemileri, Vücuda aşırı sıvı yüklenmesi sebebi ile MCHC değeri düşük olabilir. MCHC Erişkinler de ortalama 31-37 gram/dL’dir.

  Gebelikte Hemogramın Önemi

  Hamilelikte ( hemogram) tam kan sayımı çok önemlidir. Gebeliğin ilk döneminde doktorun ilk isteyeceği testlerin başındadır. Tam kan sayımında anne adayının (anemi ) kansızlığın var olup olmadığı kontrol edilir ve olumsuz bir durum karşısında tedavi planlanır. Gebeliğin son dönemlerine doğru anne adayının ve bebeğin sağlığını gözlemleyebilmek için tam kan sayımı (hemogram) tekrarlanır. Hemogramın amacı her ne kadar (anemi) kansızlığı varlığını tespit etmek için kullanılsa da bunun yanında da anne adayında enfeksiyon kanda pıhtılaşma gibi problemler hakkında da genel bir bilgi verir. Kan sayımı damardan alınan kanın özel cihazlarda uzman ekibin gözetiminde incelenmesi ile yapılmaktadır. Kan sayımında WBC, Hemoglobin (Hb), Hemotokrit (Hct), Trombosit (plt), parametreler incelenir. İncelenen kan sayımında gebe ve gebe olmayan bireyler arasında farklıklar gözlemlenebilir.

  Hemen Soru Sor →
  1 2
 • YayınlandıBanu Sarac on 14 Nisan 2016, 17:00

  Hemogram testimde MXD% 2,9
  MXD# 0,2(L) görünüyor.
  MXD nedir?Düşük olmasi önemli mi?

  Soru Sor→
 • YayınlandıŞÜKRAN ZARARSIZ on 13 Nisan 2016, 10:04

  Merhabalar,hemogram , biyokimya,hba1c,hormon testi yaptırdım.Hamile olup olmadığımı nasıl anlayabilirm bu testlerden.Hangi değere bakmam gerekli…

  Soru Sor→
 • YayınlandıSeda on 7 Nisan 2016, 15:44

  Hasimato hastasıyım kanda wbc 6.ly%47.yuksekmi oluyor.hasimatoda yukselebilirmi

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 7 Nisan 2016, 17:52
   cevaplandıSeda

   Merhaba. Değerleriniz normal gözüküyor fakat yine de doktorunuza sonucunuzu göstermenizi tavsiye ederiz.

   Soru Sor→
 • Yayınlandıozge on 30 Mart 2016, 21:24

  wbc 10.75 10^^3/UL 4.49-12.68 HAMILE kalabılcekmıyım sonuc bu cıktı ama

  Soru Sor→
 • Yayınlandıayşe on 17 Ocak 2016, 00:04

  tahlil yaptırdım hailelik varmı acaba? sonuç wbc 10.06 çıktı beta hcg 473.0

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 17 Ocak 2016, 01:10
   cevaplandıayşe

   tebrik ederiz. Sonucunuz hamile olduğunuzu göstermektedir. En kısa zaman da kadın doğum doktoruna kontrole gitmelisiniz.

   Soru Sor→
   • Yayınlandıduygu on 14 Mart 2016, 20:55
    cevaplandıTest Merkezi

    Beta-hcg 0.100 cikti hamilemiyim ve postmenopozal hamile diyor normal değerde sizce hamilemiyim

    Soru Sor→
    • YayınlandıTest Merkezi on 15 Mart 2016, 11:23
     cevaplandıduygu

     Merhaba. sonucunuza göre hamile değilsiniz.

     Soru Sor→
     • YayınlandıNurgul on 8 Eylül 2016, 13:57
      cevaplandıTest Merkezi

      Mrb kan tahlili yaptirdim gebelik varmi diye bakarmisiniz lutfen. En son 23 temmuzda adet oldum.kan tahlilinde neye bakmam gerekiyo hamile olup olmadigimi ogrenmem icin.yardimci olurmusunuz

      Soru Sor→
   • Yayınlandıduygu on 14 Mart 2016, 20:59
    cevaplandıTest Merkezi

    Wbc 5.9 beta hcg0.100 sizce hamilemiyim

    Soru Sor→
   • YayınlandıDilara on 22 Temmuz 2017, 00:17
    cevaplandıTest Merkezi

    Benm adetim gecikti 4gun kanda baktitdim 1,2cikti sizce varmıdır 12haziranda son adet gordum 26haziranda lekelenme yaşadım 3,4gun surdu gebelik varmıdır sizce erken mi yaptm

    Soru Sor→
  • Yayınlandısamira efendiyeva on 2 Şubat 2016, 18:30
   cevaplandıayşe

   Merhab.Men wu anda 31 hafta 2 gunluk hamilelikdeyem.Hamileliyin 3 trimestirinden mende hemiqram gostericilerunde yukselme bawlayib ve wu andanda davam edir.Leykosit 16.1,neytrofil 81.1,crp 25,4,Ecs 74.Her yoxlaniwlardan sonrasi muxtelif
   qrup antibioyiker kullandim.her kullanumdan sonra cuzi eniw oldu mesala 16 idise 14 oldu.ultrasion muayineleimde nirmal hamilelik bebeyin durumu normal sonuclanir.
   Bilmrk isterdim neden boyle inacli hemiqram gostericileri davamlu qalir.elave hansisa muayinenin aparilmasi lazimdir.bu gostericilerin hamileliye bebeye bir zarati olabilermi.Tewekkur edrim onceden.

   Soru Sor→

Hemen Soru Sor

Cevap İptal

Photostream