logo
 • Randevu Hattı
  0212 451 16 61
  • 27 EKI 15
  • 669
  Gebelik Testi

  Gebelik Testi

  Gebelik Nedir?

  Rahim, gebelik için vücudu hazırlar ve bu zamana adet döngüsü denir. Ortalama adet döngüsü 28 gündür. Gebeliğin oluşumu için gelecek adetten ortalama 14. Gün önce olgunlaşan yumurta çatlar ve (20-22mm) fallop tüplerine doğru ilerler. 12 ve ya 24 saat canlılığını koruyan yumurta cinsel birleşme sonrası erkekten gelen sperm tarafından döllenir. Döllenmiş yumurtaya artık bir zigot denir. Bu doğrultuda kadında adet kanaması kesilir ve gebelik dönemi başlar normal gebelik süresi 38-42 hafta arasındadır.

  Gebelik Testleri Nelerdir?

  Birçok kadın için hamilelik testi çok stresli olabilir. Gebeliğin var olup olmadığı, gebelik testi ile teyit edilir. Gebelik testi, kan  ya da idrar da gerçekleştirilebilir. Vücutta HCG miktarını ölçmek ve bu ölçüme dayalı pozitif veya negatif sonuçlar elde etmektir.

  Evde uygulanan İdrarda Gebelik Testi

  Eczanelerde satılan ve evde idrar örneğinizden uygulanan gebelik testlerinin duyarlılığı her ne kadar %98-99 olarak bilinse de aslında adet gecikmesinin 1 haftadan az olduğu dönemde uygulandığında gebeliğin varlığını saptayamayabilir. Eczanelerde satılan gebelik testini satın alırken tabi ki öncelikle hassasiyeti yüksek olan markanın tercih edilmesi ve son kullanma tarihine dikkat edilmesi gerekir. Sabah yapılan ilk idrarda gebelik testinin uygulanması duyarlılığı daha yüksek olduğu bilinmektir. Satın alınan idrar testi paketinin içerisinde bulunan kullanma kılavuzunu okuyup dikkatli bir şekilde uygulamalısınız.

  Daha detaylı bilgi için gebelik testi nasıl yapılır? sayfamıza tıklayınız

  Kanda Gebelik Testi

  Adet gecikmesini beklemeden hamile olup olmadığınızı kanda gebelik testi yaptırarak öğrenebilirsiniz. Hızlı ve doğru sonuç için  laboratuvarda yapılan kanda gebelik testi “beta HCG testi” olarak da  bilinir en güvenilir yöntemdir. Döllenmiş yumurta rahim duvarına yapıştığı zaman HCG serbest bırakılır. Bu test kanda var olan HCG tam miktarını ölçer. HCG düzeyi 5 mIU / ml altında ise test negatif olarak kabul edilir. HCG seviyesi 25 mIU / mL üstünde ise, o zaman pozitif olarak kabul edilir. Adet gecikmesini beklemeden hamile olup olmadığınızı öğrenmek için kanda gebelik (beta HCG) testi yaptırabilirsiniz. Kanda bakılan gebelik testinin güvenilirliği % 100’dür.

  Beta HCG testi normal referans değerleri için lütfen tıklayınız

  Gebelik Belirtileri

  Hamilelik bir kadının hayatında çok özel bir dönemdir. yalnızca gebe kadınlarda bulunan ve  gebelik hormonu olarak bilinen HCG’nin  salgılanmasıyla vücudunuzda büyük değişiklikler başlar. 6-12 gün sonra döllenmiş yumurta rahim duvarına yapışmaktadır. Bu vajinal sıvı, kramplar ve hafif pembesi kan lekelerinin salgılanmasına neden olur. Gebeliğin en belirgin belirtisi olarak bilinen adet kanamasının kesilmesidir. Her kadında farklılık gösterebileceği gibi gebeliğin erken belirtileri genellikle mide bulantısı, baş dönmesi , vücut ısısında yükseklik, halsizlik, göğüslerde hassasiyet, meme uçununda koyulaşma, sık idrara çıkma gibi belirtilerin olması her ne kadar gebeliğin işareti olsa da gebeliğin olup olmadığını  saptayabilmek için kanda beta HCG testi yapılmalıdır.

  Kanda Gebelik Testi Ücreti

  Fiyatlarımızı web sayfamızda yayınlamak yasal olarak mümkün olmadığından bizi 0850 460 02 08 numaralı sabit hattımızdan arayabilir ya da bilgi@testmerkezi.com.tr e-posta adresimize mail gönderebilirsiniz.

  Hemen Soru Sor →
  1 6 7 8
 • YayınlandıBurcu on 3 Ekim 2016, 16:52

  Evde idrar testi yaptim biraz silikte olsa 2. Cizgi cikti bu sabah kan testi yaptirdim sonuc pozitif ama deger biraz dusuk dediler sonucum 181.2 cikti risk varmidir kimyasal gebelik olabilirmi

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 4 Ekim 2016, 14:09
   cevaplandıBurcu

   merhaba Burcu hanım;

   sağlıklı bir gebeliğin var olup olmadığını öğrenmek için en kısa zamanda bir kadın doğum doktoruna muayene olunuz.

   sağlıklı günler dileriz.

   Soru Sor→
 • Yayınlandıayse tat on 19 Eylül 2016, 20:39

  Merhaba HCG (1000.0 0-5 IUl yaziyor bu sonuc nedir cevap verirseniz cok seviniriz cok tesekkur

  Soru Sor→
 • Yayınlandızuhal on 16 Eylül 2016, 17:29

  merhabalar adetıme 6gün kala kan testi yaptırdım 33,61 beta hcg durumum nedir acaba gebelik varmı sizce

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 19 Eylül 2016, 10:43
   cevaplandızuhal

   merhaba Zuhal hanım;

   yazdığınız değere göre hamilesiniz.
   iyi günler

   Soru Sor→
 • YayınlandıYeldayegn on 12 Eylül 2016, 03:01

  20 ağustos beklenen adet tarihimde regl kanamam oldu ama normalden biraz azdı ve idrar yaptığımda geliyordu. Kanamanın üçüncü günü doktora gittim beta hcg. <1.20 çıktı. Kanama bittikten 10 gün sonra testi tekrarladım tekrar <1.20 çıktı. Hala gebelik riski var mıdır?

  Soru Sor→
 • YayınlandıEda on 1 Eylül 2016, 17:59

  Beta değeri 1326.00 referans aralığı 05-5.0 yaziyo kan testinde. adetimde 10 gün geçti idrar testinde pozitif çıktı yine de bi emin olamıyorum yardimci olurmusunuz?

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 5 Eylül 2016, 10:33
   cevaplandıEda

   Merhaba Eda hanım;

   Yazdığınız değere göre hamilesiniz.

   sağlıklı günler dileriz.

   Soru Sor→

Hemen Soru Sor

Cevap İptal

Photostream