logo
 • Randevu Hattı
  0212 451 16 61
  • 27 EKI 15
  • 669
  Gebelik Testi

  Gebelik Testi

  Gebelik Nedir?

  Rahim, gebelik için vücudu hazırlar ve bu zamana adet döngüsü denir. Ortalama adet döngüsü 28 gündür. Gebeliğin oluşumu için gelecek adetten ortalama 14. Gün önce olgunlaşan yumurta çatlar ve (20-22mm) fallop tüplerine doğru ilerler. 12 ve ya 24 saat canlılığını koruyan yumurta cinsel birleşme sonrası erkekten gelen sperm tarafından döllenir. Döllenmiş yumurtaya artık bir zigot denir. Bu doğrultuda kadında adet kanaması kesilir ve gebelik dönemi başlar normal gebelik süresi 38-42 hafta arasındadır.

  Gebelik Testleri Nelerdir?

  Birçok kadın için hamilelik testi çok stresli olabilir. Gebeliğin var olup olmadığı, gebelik testi ile teyit edilir. Gebelik testi, kan  ya da idrar da gerçekleştirilebilir. Vücutta HCG miktarını ölçmek ve bu ölçüme dayalı pozitif veya negatif sonuçlar elde etmektir.

  Evde uygulanan İdrarda Gebelik Testi

  Eczanelerde satılan ve evde idrar örneğinizden uygulanan gebelik testlerinin duyarlılığı her ne kadar %98-99 olarak bilinse de aslında adet gecikmesinin 1 haftadan az olduğu dönemde uygulandığında gebeliğin varlığını saptayamayabilir. Eczanelerde satılan gebelik testini satın alırken tabi ki öncelikle hassasiyeti yüksek olan markanın tercih edilmesi ve son kullanma tarihine dikkat edilmesi gerekir. Sabah yapılan ilk idrarda gebelik testinin uygulanması duyarlılığı daha yüksek olduğu bilinmektir. Satın alınan idrar testi paketinin içerisinde bulunan kullanma kılavuzunu okuyup dikkatli bir şekilde uygulamalısınız.

  Daha detaylı bilgi için gebelik testi nasıl yapılır? sayfamıza tıklayınız

  Kanda Gebelik Testi

  Adet gecikmesini beklemeden hamile olup olmadığınızı kanda gebelik testi yaptırarak öğrenebilirsiniz. Hızlı ve doğru sonuç için  laboratuvarda yapılan kanda gebelik testi “beta HCG testi” olarak da  bilinir en güvenilir yöntemdir. Döllenmiş yumurta rahim duvarına yapıştığı zaman HCG serbest bırakılır. Bu test kanda var olan HCG tam miktarını ölçer. HCG düzeyi 5 mIU / ml altında ise test negatif olarak kabul edilir. HCG seviyesi 25 mIU / mL üstünde ise, o zaman pozitif olarak kabul edilir. Adet gecikmesini beklemeden hamile olup olmadığınızı öğrenmek için kanda gebelik (beta HCG) testi yaptırabilirsiniz. Kanda bakılan gebelik testinin güvenilirliği % 100’dür.

  Beta HCG testi normal referans değerleri için lütfen tıklayınız

  Gebelik Belirtileri

  Hamilelik bir kadının hayatında çok özel bir dönemdir. yalnızca gebe kadınlarda bulunan ve  gebelik hormonu olarak bilinen HCG’nin  salgılanmasıyla vücudunuzda büyük değişiklikler başlar. 6-12 gün sonra döllenmiş yumurta rahim duvarına yapışmaktadır. Bu vajinal sıvı, kramplar ve hafif pembesi kan lekelerinin salgılanmasına neden olur. Gebeliğin en belirgin belirtisi olarak bilinen adet kanamasının kesilmesidir. Her kadında farklılık gösterebileceği gibi gebeliğin erken belirtileri genellikle mide bulantısı, baş dönmesi , vücut ısısında yükseklik, halsizlik, göğüslerde hassasiyet, meme uçununda koyulaşma, sık idrara çıkma gibi belirtilerin olması her ne kadar gebeliğin işareti olsa da gebeliğin olup olmadığını  saptayabilmek için kanda beta HCG testi yapılmalıdır.

  Kanda Gebelik Testi Ücreti

  Fiyatlarımızı web sayfamızda yayınlamak yasal olarak mümkün olmadığından bizi 0850 460 02 08 numaralı sabit hattımızdan arayabilir ya da bilgi@testmerkezi.com.tr e-posta adresimize mail gönderebilirsiniz.

  Hemen Soru Sor →
  1 5 6 7 8
 • YayınlandıNeslihan on 31 Ağustos 2016, 21:42

  Mrb Bhcg testimde 23.22 referans araligida 5 adetimden 10 gun sonra test yapmistim cif cizgi cikmisti ama bitanesi soluktu daha 2 adetim gecikmedi en son adet tarihimde 04.08.2016 gebelik varmi acaba

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 5 Eylül 2016, 10:45
   cevaplandıNeslihan

   merhaba Neslihan hanım;

   yazdığınız değere göre hamilesiniz fakat iki üç gün sonra testinizi tekrarlayınız.

   sağlıklı günler dileriz.

   Soru Sor→
 • YayınlandıNeslihan on 31 Ağustos 2016, 21:38

  Bhcg sonucum 23.22 referan araligi 5 gebelik varmidir idrar testide yaptim cif cigi ama bitanesi cok soluktu

  Soru Sor→
 • YayınlandıZeynep Yazıcı on 30 Ağustos 2016, 18:36

  Kan testi yaptırdım sonuç <5 nedir acaba?

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 31 Ağustos 2016, 11:08
   cevaplandıZeynep Yazıcı

   merhaba Zeynep hanım;

   sonucunuz da tam olarak kaç yazıyor. burada yazdığınız rakama göre hamile değilsiniz.
   sağlıklı günler dileriz.

   Soru Sor→
  • YayınlandıNeslihan on 31 Ağustos 2016, 11:29
   cevaplandıZeynep Yazıcı

   Adetimde bittikten 16 gun sonra tes yaptim biri tam biride cok silik cikti 2 once kandada degerim 23.22 cikti gebelik varmidir adet gecikmesi olmadi daha

   Soru Sor→
 • Yayınlandıelif on 30 Ağustos 2016, 03:01

  adetime 1 hafta var doktor ultrasyonla bakti ve kese var dedi beta hgc degerim 0.100 referans araliysa 9.5 negatif 750 pozitif yardmci olun

  Soru Sor→
 • YayınlandıKübra on 27 Ağustos 2016, 08:56

  Hocam aşılamanın 12.gününde beta hcg testi yaptırdım sonuç 1.59 referans neg<5-grz->25 poz yazıyor sizce hamile miyim

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 27 Ağustos 2016, 10:28
   cevaplandıKübra

   Sonucunuz 1,59 ise şu an için hamile değilsiniz. iyi günler dileriz.

   Soru Sor→

Hemen Soru Sor

Cevap İptal

Photostream