logo
 • Randevu Hattı
  0212 451 16 61
  • 27 EKI 15
  • 669
  Gebelik Testi

  Gebelik Testi

  Gebelik Nedir?

  Rahim, gebelik için vücudu hazırlar ve bu zamana adet döngüsü denir. Ortalama adet döngüsü 28 gündür. Gebeliğin oluşumu için gelecek adetten ortalama 14. Gün önce olgunlaşan yumurta çatlar ve (20-22mm) fallop tüplerine doğru ilerler. 12 ve ya 24 saat canlılığını koruyan yumurta cinsel birleşme sonrası erkekten gelen sperm tarafından döllenir. Döllenmiş yumurtaya artık bir zigot denir. Bu doğrultuda kadında adet kanaması kesilir ve gebelik dönemi başlar normal gebelik süresi 38-42 hafta arasındadır.

  Gebelik Testleri Nelerdir?

  Birçok kadın için hamilelik testi çok stresli olabilir. Gebeliğin var olup olmadığı, gebelik testi ile teyit edilir. Gebelik testi, kan  ya da idrar da gerçekleştirilebilir. Vücutta HCG miktarını ölçmek ve bu ölçüme dayalı pozitif veya negatif sonuçlar elde etmektir.

  Evde uygulanan İdrarda Gebelik Testi

  Eczanelerde satılan ve evde idrar örneğinizden uygulanan gebelik testlerinin duyarlılığı her ne kadar %98-99 olarak bilinse de aslında adet gecikmesinin 1 haftadan az olduğu dönemde uygulandığında gebeliğin varlığını saptayamayabilir. Eczanelerde satılan gebelik testini satın alırken tabi ki öncelikle hassasiyeti yüksek olan markanın tercih edilmesi ve son kullanma tarihine dikkat edilmesi gerekir. Sabah yapılan ilk idrarda gebelik testinin uygulanması duyarlılığı daha yüksek olduğu bilinmektir. Satın alınan idrar testi paketinin içerisinde bulunan kullanma kılavuzunu okuyup dikkatli bir şekilde uygulamalısınız.

  Daha detaylı bilgi için gebelik testi nasıl yapılır? sayfamıza tıklayınız

  Kanda Gebelik Testi

  Adet gecikmesini beklemeden hamile olup olmadığınızı kanda gebelik testi yaptırarak öğrenebilirsiniz. Hızlı ve doğru sonuç için  laboratuvarda yapılan kanda gebelik testi “beta HCG testi” olarak da  bilinir en güvenilir yöntemdir. Döllenmiş yumurta rahim duvarına yapıştığı zaman HCG serbest bırakılır. Bu test kanda var olan HCG tam miktarını ölçer. HCG düzeyi 5 mIU / ml altında ise test negatif olarak kabul edilir. HCG seviyesi 25 mIU / mL üstünde ise, o zaman pozitif olarak kabul edilir. Adet gecikmesini beklemeden hamile olup olmadığınızı öğrenmek için kanda gebelik (beta HCG) testi yaptırabilirsiniz. Kanda bakılan gebelik testinin güvenilirliği % 100’dür.

  Beta HCG testi normal referans değerleri için lütfen tıklayınız

  Gebelik Belirtileri

  Hamilelik bir kadının hayatında çok özel bir dönemdir. yalnızca gebe kadınlarda bulunan ve  gebelik hormonu olarak bilinen HCG’nin  salgılanmasıyla vücudunuzda büyük değişiklikler başlar. 6-12 gün sonra döllenmiş yumurta rahim duvarına yapışmaktadır. Bu vajinal sıvı, kramplar ve hafif pembesi kan lekelerinin salgılanmasına neden olur. Gebeliğin en belirgin belirtisi olarak bilinen adet kanamasının kesilmesidir. Her kadında farklılık gösterebileceği gibi gebeliğin erken belirtileri genellikle mide bulantısı, baş dönmesi , vücut ısısında yükseklik, halsizlik, göğüslerde hassasiyet, meme uçununda koyulaşma, sık idrara çıkma gibi belirtilerin olması her ne kadar gebeliğin işareti olsa da gebeliğin olup olmadığını  saptayabilmek için kanda beta HCG testi yapılmalıdır.

  Kanda Gebelik Testi Ücreti

  Fiyatlarımızı web sayfamızda yayınlamak yasal olarak mümkün olmadığından bizi 0850 460 02 08 numaralı sabit hattımızdan arayabilir ya da bilgi@testmerkezi.com.tr e-posta adresimize mail gönderebilirsiniz.

  Hemen Soru Sor →
  1 2 3 4 8
 • YayınlandıGul on 13 Nisan 2016, 01:50

  Merhaba ben 1.5 ay kadar adet kesici kullan yaklasik 1 hafta once kadarda biraktim ama kanamam olmadi 3 gun siyah lekelenme oldu ara ara tesr yaptm tek cizgi cikti ama suphelerim var sizce hanilemiyim

  Soru Sor→
 • Yayınlandıedaonurkurt@hotmail.com on 1 Nisan 2016, 14:41

  Mrb ben iliskimin 14.gunu kan tahlili yaptirdim 0.1 negatif çıktı vede iliskimin 25.gunude kendim evde idrar testi yaptım oda negatif çıktı hamilelik olmuş olsa çıkardı değilmi testleri erkenmi yaptirmisim

  Soru Sor→
 • Yayınlandımerve alparslan on 16 Mart 2016, 17:41

  Adetime 5 gun var ben sabirsizlandigim icin beta hcg yaptirdim 155.10 cikti hamilemiyim

  Soru Sor→
 • YayınlandıYağmur on 12 Mart 2016, 11:33

  iyi günler ben 2 subattan beri eşimle korunmasız bırlıkte oldum adetim 14 marta gelecekti 9 marta kahverengı kanamam oldu 2 gun surdu bıttı gebelık testi yaptım ılk c cızgısı cıktı daha sonra 10 dakıka sonra t cizgisi hafifte olsa cıktı tam belli olmuo ama telefon ışığını tutunca belli oluor gnede normelde hafif belli oluyor sizce gebemiyim?

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 12 Mart 2016, 12:55
   cevaplandıYağmur

   Büyük bir ihtimalle hamilesiniz. Bir kaç gün sonra testi tekrarlayabilirsiniz.

   Soru Sor→
 • YayınlandıEsra on 7 Mart 2016, 19:06

  Merhabalar
  Adetime 4 gün kala kanda beta hcg 41.02 cıktı hamile miyim

  Soru Sor→

Hemen Soru Sor

Cevap İptal

Photostream