logo
 • Randevu Hattı
  0212 451 16 61
  • 03 KAS 15
  • 0
  Dış Gebelik

  Dış Gebelik

  Dış gebelik, döllenmiş olan yumurtanın rahim içerisinde değil de, rahmin dışında bir yere konumlamış olmasını ifade eder. Anne ölümlerinin gerçekleşmesinin en büyük sebebi, dış gebeliktir. Döllenmiş olan yumurta, sebepsiz veya herhangi bir olumsuz durum karşısında rahim içerisine olan yolculuğunu tamamlayamamaktadır. Dış gebeliğin teşhis edilmesi ilk zamanlar mümkün olmayabilir. Çünkü anne adayında yaşanan değişiklikler, normal gebelikte olanlarla aynıdır. Yumurtanın büyümeye başlamasıyla beraber yırtılmaların başlaması ve karın ağrıları, dış gebeliğinin en büyük belirtilerinden birisidir.

  Dış Gebeliğin Sebepleri Nelerdir?

  Rahim tüplerinin tıkalı olması dış gebeliğin en büyük sebeplerinden birisidir. Özellikle anne adayın hamile kalmadan önce geçirdiği enfeksiyonlar, rahim kanallarını tıkamasına neden olabilir. Bu tıkanıklıklar spermin geçmesine tamamen engel oluyorsa, kısırlık söz konusudur. Ancak bazı kanallar spermin kısmi şekilde geçmesini sağlar. Bu durum ise dış gebeliğe neden olmaktadır.

  Anne adayının hamile kalmadan önce gerçekleştirdiği operasyonlar da tıkanmaların sebebi olabilir. Özellikle over kisti nedeniyle yapılan cerrahi müdahaleler, rahim kanallarının tıkanmasına sebep olmaktadır. Anne adaylarının rahim kanalı yollarının doğumdan gelen şekil bozuklukları söz konusu olabilir. Bu gibi durumda da sperm doğru şekilde rahim yolunda ilerlemez ve dış gebelik gerçekleşebilir.

  Dış Gebelik Tedavisi

  Dış gebelikte yırtılmaların meydana gelmesi, tehlike çanlarının çalması anlamına gelir. Bu durumda cerrahi bir operasyon ile annenin kurtulması sağlanmalıdır. Eğer müdahale edilmezse, anne ölümleri gerçekleşebilir. Bazı dış gebeliklerde yırtılma görülmez. Bu şekilde olan dış gebelikler kontrolle tamamlanabilir. 

  Hemen Soru Sor →

Photostream