logo
 • Randevu Hattı
  0212 451 16 61
  • 11 MAY 16
  • 13
  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar, Belirtileri ve Etkileri

  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar büyük birer tehlikeyken, aslında gereken özen gösterilmediğinden, günden güne daha da büyük bir tehlike haline geliyor. Bu tür hastalıkların özellikleri, sebepleri ve de tedavi yöntemleri, daha fazla bilinirlik kazanmalı ve insanların bu anlamda bilinçlenmesi sağlanmalıdır. Bu sayede cinsel hastalıklar birer tehlike olmaktan çıkabilir ve insan sağlığı için önemli bir aşama kat edilmiş olur. En basitinden bu hastalıklara karşı korunma yöntemleri bilinirlik kazanmalı ve küçük büyük herkes, kendini cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı daha bilinçli kılmalıdır.

  Cinsel yolla bulaşabilen ve büyük tehlike arz eden hastalıklardan kısaca bahsedecek olursak, şöyle bir liste ile bu hastalıkları sayabiliriz; Gonore (Bel Soğukluğu), Sifiliz (Frengi), Şankroid (Yumuşak Çıban), Klamidya, Trichomonas, Herpes (Genital uçuk), üreme organı siğilleri ve deri kabarıklıkları, Hepatit B, HIV – AIDS. Bu hastalıkların kimisi büyük bir ciddiyet taşırken, kimisi basit tedaviler ile ortadan kaldırılabilir. Ancak bu tür hastalıkların hayatı tehdit edebilme ihtimali korkutmaktadır ve korunma yollarına büyük önem gösterilmektedir. Kısaca bu hastalıklardan bahsetmek gerekirse, HIV virüsü ile bulaşan AIDS hastalığı en çok korkutan cinsel hastalıktır. Cinsel yolla bulaşan virüs, HIV taşıyan kan ile ya da kana temas etmiş araçlar ile insan vücuduna nüfuz edebilmektedir. Anneden bebeğe geçmesi de hamilelikte, doğum sırasında ya da emzirme döneminde gerçekleşebilir. HIV virüsü vücuda girdikten 5 – 10 yıl sonra dahi ortaya çıkabildiğinden sinsi olduğu söylenebilir. Üstelik bugün bir tedavisinin mevcut olmaması korkutucu olmasının temel sebebidir. HIV virüsü, vücudun mikroplar ile mücadele etme sistemini bozarak, hastalıklara daha açık hale gelmesini sağlar. Bununla birlikte, başka hastalıkları da beraberinde getirir. Bu noktada AIDS’in ölümcül bir hastalık olduğunu görmekteyiz. Bu virüs oral, vajinal ya da anal ilişki haline bulaşabildiği için, buna yönelik korunma yöntemleri tercih edilmelidir. Bunun dışında, kuaför ve berber gibi yerlerde kullanılan gereçler, bulaşmaya sebep olabileceğinden, seçici olunmalıdır.

  HIV virüsünden sonra en tehlikeli olarak kabul edilen Hepatit C ise ciddi sonuçları ile korku salıyor. Büyük oranda kan yolu ile bulaşan Hepatit C, Siroz ve Karaciğer kanserine kadar farklı hastalıkları beraberinde getirebilmekte. Göz ve ciltte sararma, eklem ağrısı, idrar renginde koyulaşma, bulantı, kusma ve iştahsızlık gibi belirtiler ile ortaya çıkan Hepatit C, bulaştıktan sonra 6 – 7 hafta içerisinde belirti gösterir. Hastalığa karşı çeşitli tedaviler uygulanabilse de teşhis zamanı ve sürekli kontrol büyük önem taşır. Alkol bu süreçte kesinlikle tüketilmemeli ve hekim kontrolü de aksatılmamalıdır.

  Hepatit B, yine ciddi kabul edilen cinsel hastalıklardan bir diğeridir. Su ve besinler ile birlikte insana bulaşan Hepatit B türlerinin varlığının yanında bir de hem kan ile hem de cinsel yol ile bulaşan Hepatit B çeşitleri vardır ve tedavisi olmadığı için tespit edildiği anda kontrol altına alınmalıdır. Karaciğere tesir eden ve ciddi sonuçlar doğurabilen hastalık, karaciğer iltihabı, siroz, kanser ve dolayısıyla ölüme kadar sebebiyet verebiliyor.

  Bel soğukluğu adı verilen cinsel hastalık ise tedavisi kolay olmakla birlikte, teşhis edilene kadar tehdit eden bir hastalık türüdür. Erkeklerde sık ve yanmalı idrar ile kendini belli ederken, kadınlarda akıntı, adet düzensizliği ve sık idrara çıkma ile belirti verebilir. Yeni doğan bebeklerde, körlük ve zatürre gibi ciddi durumlar ortaya çıkarabildiğinden korkutucudur. Genellikle hastalık bulaştıktan 2 – 3 hafta sonra ilk belirtilerini verir. Belirtilerin tespiti ile birlikte, tedavi süreci kolay olduğundan korkulmaması gerekir.

  Son olarak bahsedeceğimiz Sifiliz yani Frengi ise bütün vücuda etki eden, erken fark edildiğinde ise tedavi dahi edilebilen bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde ise kontrolden çıkarak, sinir sistemine zarar verebilir, körlüğe ve sağırlığa yol açabilir ve kalp hastalıklarına sebep olabilir. Kısacası ciddi sonuçlar verebilecek bir hastalıktır. Vücudun çeşitli noktalarında tümör oluşumunu tetikleyerek, kişiyi ölüme kadar götürebilir. Sonuç olarak görüyoruz ki cinsel yolla bulaşan hastalıklar, büyük oranda, sağlığı ciddi boyutta tehdit etme özelliğine sahiptir. Dolayısıyla, bu tür hastalıklardan korunmak ve bununla birlikte, teşhisinde geç kalmamak çok önemlidir.

  Hemen Soru Sor →
 • YayınlandıHakan on 3 Mart 2018, 22:33

  Merhaba hocam kasım veya aralık ayın hayat kadınıyla ilişkiye girdim ve kondom kullandım ve içine boşaldım ve sonrasında kafama çok taktım ki yemeden içmeden kesildim aids testi yaptırdım şubat 13 de HIV DUO ULTRA Anti HIV 1/2
  p24 ANTİJEN
  Sonuç
  0.05 NEGATİF
  0.02 NEGATİF

  Çıktı ama yine de emin olmadım iştahsızlığım ve sırtımda arada ağrılar oluyor ne yapacağımı bilmiyorum

  Soru Sor→
 • YayınlandıUur on 10 Haziran 2017, 16:57

  Hocam şüpheli ilişkiden 35 gün sonra yapılan pcr rna testim negatif bu sonuca güvenebilirmiyim birde hocam 1 tane kortizon iğnesi bu sonuca etki edermi

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 12 Haziran 2017, 23:46
   cevaplandıUur

   merhaba ;

   sonuca güvenebilirsiniz. fakat kesin sonuç için 90 günün sonunda Antı hıv testi yaptırmalısınız.

   iyi günler

   Soru Sor→
 • Yayınlandımemet on 4 Ocak 2017, 10:37

  hocam 10 gün önce korumasız ilişkiye grdim giribe yakalandım grip girp geçti fakat hasizlik devam ediyor hivle alakalı olabilirmi ilk 10 günde bazı semptomlar belirtiler görüldüğünü söyldiler sizce akıntı veya peniste idrarda yanma yok siğil yok boza seklinde akıntıyok sanc yanma yok sizcehivle alakalı olurmu

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 6 Ocak 2017, 10:30
   cevaplandımemet

   testlerinizi doğru zamanda yaptırmanız da fayda var. iyi günler.

   Soru Sor→
   • Yayınlandımemet on 6 Ocak 2017, 22:17
    cevaplandıTest Merkezi

    hocam bana testlerimi dogru zaman ne zaman sizce 3 ay sonramı yoksa ne zaman testlerimi yapayım bulundugum sehirde devlet hastanesi dısında test yapıcagım yer yok sayet devlet hastanesinde eliza testi yaparsam sonuc alırmıyım yoksa 3 ay sonramı yapmam gerekiyor

    Soru Sor→
    • YayınlandıTest Merkezi on 7 Ocak 2017, 10:14
     cevaplandımemet

     merhaba Mehmet bey;

     eğer devlet hastanesinde yaptıracaksanız 3 ay sonra yaptırmanız doğru olur.

     iyi günler

     Soru Sor→
 • YayınlandıGamze on 25 Aralık 2016, 22:51

  Merhabalar akıntım var ve baktığımda bel soğukluğu denilen hastalıkla örtüşmekte rahatsızlığım tedirginim ve evliyim gizlilik benim için önemli hıv için test yaptırıp içim rahatlasın istiyorum okuduğum yazılar kafamı karıştırıyor Çünkü ayrıca sağlık bakanlığına bildirme durumu biraz korkuttu ben intertilite hastasıyım ayrıca ileriki durumlarda ailem öğrenir ve tedavim için sıkıntı olur mu merak ediyorum NE gerekiyor yapmam içim test vs yardımcı olurmuşsunuz

  Soru Sor→
 • YayınlandıAslı on 5 Aralık 2016, 11:00

  Merhabalar, 4 gün önce korunmasız bi ilişki yaşadım. Daha sonra kasıklarımda acı, sık idrara çıkma ve vajinamdan şefaf az akıntı geldi. Kadın doğum uzmanına gittim. İdrar testi sonucum; PH:6 , Renk:Açık sarı , Glukoz:Negatif , Lokosit:3+ , Eritrosit:3+ , Protein:Eser , Urobilinojen:normal , Bilirubin:negatif , Keton:negatif , Nitrit:negatif , Berraklık:berrak , Lokosit(mikroskobi):160 , Yassı epitel:1 , Eritrosit(mikroskobi):21 , Bakteri:2 olarak görüldü. Bu sonuçlar idrar yolu enfeksiyonu mu yoksa cinsel yolla bulaşan bi hastalık olabilir mi? Zimaks 400 mg verdi doktor bu yeterli mi? Üroloji uzmanınada görünmeli miyim? Teşekkür ederim.

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 5 Aralık 2016, 13:33
   cevaplandıAslı

   merhaba Aslı hanım;

   hıv şüphesi için uygun zamanda hıv testlerini yaptırabilirsiniz. idrar testinde sadece idrar yolu enfeksiyon olup olmadığı gözlenir.

   iyi günler.

   Soru Sor→
  • YayınlandıGamze on 25 Aralık 2016, 22:52
   cevaplandıAslı

   Aslı hnm mrb bünyedir yaptırmadan önce doktora NE söylediniz ve testin adı nedir

   Soru Sor→

Hemen Soru Sor

Cevap İptal

Photostream