logo
 • Randevu Hattı
  0212 451 16 61
  • 27 EKI 15
  • 214
  Babalık DNA Testi

  Babalık DNA Testi

  Babalık DNA Testi İçin Neler Gereklidir?

  DNA testine katılacak olan kişilerin, kimlikleri ile birlikte, DNA testinin yapılmasına onay vermeleri gerekmektedir. DNA testi yaptıracak olan kişilerin yaşlarının 18’den küçük olması durumun da resmi babasının ya da resmi annesinin izin vermesi gerekmektedir. Babalık testi yaptırabilmeniz için, mahkeme kararı olmasına gerek yoktur.

  DNA Testlerini Hangi Numunelerden çalışıyoruz?

  DNA testlerini, kişilerin rızası ile aldığımız kan ya da yanak içi tükürük örnekleri ile çalışmaktayız. Kime ait olduğu bilinmeyen, saç, tırnak, diş fırçası, izmarit gibi örnekleri etik kurallarımız gereği kesinlikle kabul etmemekteyiz. Yine etik kurallarımız gereği, gebelikte babalık testi çalışmamaktayız.

  DNA test merkezimiz de, babalık testi, 21 genetik ortak bölgenin analizi yapılarak çalışılmaktadır. DNA test raporunuz da, %99.99 ve üzeri kesinlikte, biyolojik babası olduğunuz ya da % 0 ihtimal ile biyolojik babası olmadığınız saptanmaktadır.

  Babalık Testi Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

  Örneğinizi verdikten ortalama 5 ile 7 iş günü arasında arasında babalık testi sonucunuzu öğrenebilirsiniz..

  DNA Babalık Testi Nasıl Yapılır?

  DNA analizi için ihtiyaç olan hücre, bol miktarda kan ve ağız içi tükürükte bulunmaktadır. Yeni doğan bebeklerde, kan alım işlemi için damarın zor bulunması ve canının yanmaması için, swab adı verilen ucu pamuklu çubuklarla ağız içinden tükürük örneği alma işlemi tercih edilebilir. Alınan test örnekleri içindeki hücreler, laboratuvarlarda kullanılan özel kimyasallar ile hücre çekirdeğindeki DNA elde edilerek PCR yöntemi adı verilen cihaz ile DNA profilleri çoğaltılmaktadır. Baba ve çocuğa ait olan bu DNA profillerinin ortak bölgeleri (en az 21 bölge) sekans adı verilen DNA dizileme cihazı (A,T,G ve C) ile analiz edilerek profil karşılaştırılması yapılır. Karşılaştırılan bu profiller birbiri ile uyumlu ise gerçek babası olduğunu göstermektedir. DNA testi sonucunuzu, örneklerinizi verdikten ortalama 5 ile 7 gün arasında öğrenebilirsiniz.

  Babalık Testini Yaptıra Bilmeniz İçin Ne Gereklidir?

  Genetik test merkezlerinin uyması gereken yönetmelik şartı gereğince, DNA babalık testi yaptırmak isteyen kişilerin, merkezimizden temin edebileceği ‘Benden alınan örnek ile DNA analizimin yapılmasına onay veriyorum’ formunu doldurup imzalaması gerekiyor. Testi yaptıracak kişi ve çocukların eğer yaşı 18 den küçük ise, resmi velilerinden de (baba veya anneden) onay alınması gerekmektedir.

  DNA, tüm canlılarda ve vücudumuzda bulunan, tüm hücre çekirdeklerinde (kan, tükürük, saç  ve tırnak vb gibi) genetik bilgiyi barındıran, iki iplikten oluşmuş, çift sarmallı  bir yapıdır. Bu çift sarmallı yapının yarısını babamızdan, diğer yarısını ise annemizden almaktayız. Yine aynı şekilde kan gruplarımız da belirlenirken aynı sistematik yapı çalışmaktadır fakat kan grupları hakkında eksik bilgiye sahip olunması ve diğer nedenlerden dolayı kişilerde şüpheler oluşturmaktadır. Kan grupları ile ilgili yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Her ne olursa olsun kesin babalık testi sonucu için DNA testi yaptırmanız gerekmektedir. A (adenin), T (timin), G (guanin) ve C (sitozin) DNA üzerinde kişiden kişiye göre farklı bir şekilde sıralanmış 4 bazdır. DNA üzerindeki bu harflerin farklı şekillerde sıralanışı insanlar arasında farklı görünüşlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. (Örneğin aynı göz rengindeki ton farklılıkları)

  DNA Testi Nerede Yapılır?

  Genellikle, ”DNA testi hangi hastaneler de yapılır” gibi sık aramalar yapılıyor olsa da, özel veya devlet hastanelerinde babalık testi çalışılmıyor. Bir kurumun babalık testi çalışabilmesi için sağlık bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış, moleküler genetik laboratuvarına sahip olması gerekiyor. Babalık testi yapan merkezimiz İstanbul da, sağlık bakanlığınca, moleküler genetik alanında ruhsatlandırılmış, tıbbi genetik doktorlarımız eşliğinde, uzman moleküler biyologlarımız tarafından uzun yıllardır tüm Türkiye’ ye hizmet vermektedir.

  İnternete Özel DNA Testi Fiyatı

  2018 yılı DNA testi ücreti ve randevusu için 0212 451 16 61 numaralı hattımızı arayarak test yetkilisi danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Diğer sorularınız için, aynı zamanda aşağıda bulunan hemen soru sor panelindeki gerekli yerleri doldurarak (çalışma saatlerimiz 09:00 ile 18:00 arası) sorularınızı sorabilirsiniz.

  Randevu ile çalışmaktayız. DNA Babalık testi randevusu ve iletişim adresimiz için lütfen tıklayınız.

  Hemen Soru Sor →

  1 2 3
 • YayınlandıTest Merkezi on 11 Nisan 2016, 08:49

  Merhaba.
  Öncelikle gebelikte babalık testi çalışmıyoruz. Baba adayından kan ya da yanak içi tükürük örneği alıyoruz. Baba adayından habersiz testi çalışamıyoruz. Fiyat bilgisi için lütfen randevu hattımızı arayınız.
  iyi günler dileriz.

  Soru Sor→
  • Yayınlandızehra kaya on 3 Ocak 2017, 17:14
   cevaplandıTest Merkezi

   18 yaşından küçükler DNA testi yaptırabiliyor mu? yaptırabiliyorsa anne babadan imza gerekiyor mu? fiyatı nedir? 18 yaşından küçükler ailesinin haberi olmadan DNA testi yaptırabilir mi? teşekkürler.

   Soru Sor→
  • YayınlandıBaba on 13 Mart 2017, 00:19
   cevaplandıTest Merkezi

   Babalik testi icin devlet hastanesinemi başvuru yapmam gerekir yada özel bir hastaneyemi

   Soru Sor→
   • YayınlandıTest Merkezi on 13 Mart 2017, 12:57
    cevaplandıBaba

    merhaba;

    DNA testi ile ilgili detaylı bilgi için lütfen 0212 451 16 61 nolu hattı arayınız.

    iyi günler

    Soru Sor→
   • YayınlandıAhnet on 12 Nisan 2017, 02:14
    cevaplandıBaba

    Ben evlilik dışı biriyle birlikte oldum çocuk senin dedi kendisi yabanci devlette nasıl yapıcaz bana yardımcı olursaniz sevinirim

    Soru Sor→
    • YayınlandıTest Merkezi on 12 Nisan 2017, 11:09
     cevaplandıAhnet

     merhaba Ahmet bey;

     DNA testi için lütfen 0212 451 16 61 nolu hattımızı arayınız.

     Soru Sor→
  • YayınlandıRamazan Ozcan on 22 Nisan 2017, 21:37
   cevaplandıTest Merkezi

   Merhaba kullanilmis bir kondom var ve ben bunun esimde kullanilip kullanilmadigini esimden alinacak ornekle ogrenebilirmiyim.

   Soru Sor→
  • YayınlandıRamazan Ozcan on 22 Nisan 2017, 21:37
   cevaplandıTest Merkezi

   Merhaba kullanilmis bir kondom var ve ben bunun esimde kullanilip kullanilmadigini esimden alinacak ornekle ogrenebilirmiyim.

   Soru Sor→
  • Yayınlandımete on 26 Temmuz 2017, 19:49
   cevaplandıTest Merkezi

   babalık testi yaptırmak istiyorum nerede ve ne kadara yaptırabilirim bursa içinde var mı ? cocuğum 1 haftalık

   Soru Sor→
   • YayınlandıTest Merkezi on 27 Temmuz 2017, 11:55
    cevaplandımete

    merhaba Mete bey;

    DNA testi için 0212 451 16 61 nolu hattı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    iyi günler

    Soru Sor→
  • YayınlandıTülay on 20 Ağustos 2017, 22:42
   cevaplandıTest Merkezi

   Annem baba bildiğimiz adamla evliyken baska biriyle evllilik dışı ilişki yaşamış ve bu adamdan oldugumuz söyleniyor ben ve kardeşlerim gizli dna yaptırmak istiyoruz saç teli ile yapabilirmiyiz

   Soru Sor→
   • YayınlandıTest Merkezi on 21 Ağustos 2017, 09:07
    cevaplandıTülay

    merhaba Tülay hanım;

    DNA testi için lütfen 0212 451 16 61 nolu hattımızı arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

    iyi günler

    Soru Sor→
 • YayınlandıTest Merkezi on 2 Nisan 2016, 14:24

  Merhaba iyi günler. Kan ya da yanak içi tükürük örneği kendi personelimiz tarafından alınarak babalık testi çalışıyoruz

  Soru Sor→
 • YayınlandıEmrullah konca on 19 Şubat 2016, 03:02

  bir kac ay once 30 yasinda olan kizimla anlasarak mahkeme aracligiyla adli kurumda test yaptirdik fakat kurum mahkemeye annedende ornek almak istedigini yazmis anne problemli bir kadin bu normalde gereklimidir
  Bir vesile ile sizde alinsa mahkeme bunu kabul edermi.
  saygilarimla

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 19 Şubat 2016, 11:41
   cevaplandıEmrullah konca

   Normalde babalık testi için annenin kan vermesine gerek yoktur sadece hastanede karışma vb gibi olasılıkları ortadan kaldırmak için anneden de kan örneği alınabilir. Özel de yaptırdığınız babalık testini mahkemenin kabul edip etmeyeceği biraz hakimin insiyatifinde. eğer özelde yaptırmanızı söylerse yaptırabilirsiniz. Eğer avukatınız var ise ondan destek almanız daha doğru olur.

   Soru Sor→
   • Yayınlandıarzu on 18 Haziran 2017, 19:02
    cevaplandıTest Merkezi

    Ben 35 yaşındayım babamin nüfusunda değilim dna testi yapılır babam olduğuda teste çıkarsa nüfusa geçebilirmiyim yoksa mahkememi lazim geçmek için ben teyzem ve eşinin çocuğu olarak kayıtlıyim teyzem vefat etti yardımcı olurmusunuz ben izmirdeyim ne kadar test ücreti

    Soru Sor→
  • YayınlandıAhmet on 23 Ağustos 2016, 23:30
   cevaplandıEmrullah konca

   Kadın daha gebe doğum yapmadı babalık testi yapabiliymuyuz ve ne kadar

   Soru Sor→
 • YayınlandıErol sorakın on 31 Ocak 2016, 21:29

  merhaba ben kıbrıstan babalık testi yaptırmak isterim kiminle irtibata geçebiliriz bize yardımcı olursanız memnun oluruz fiyatı ne kadardır?

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 31 Ocak 2016, 23:11
   cevaplandıErol sorakın

   Merhabalar. Mesai saatleri içinde vermiş olduğunuz telefon numarasından sizinle iletişime geçeceğiz. İyi günler dileriz.

   Soru Sor→
   • YayınlandıTest Merkezi on 2 Şubat 2016, 12:03
    cevaplandıTest Merkezi

    Merhaba Erol bey, Gerekli form ve bilgiler, vermiş olduğunuz mail adresinize gönderilmiştir. iyi günler dileriz.

    Soru Sor→
 • Yayınlandıbusra on 31 Ocak 2016, 02:07

  Cocugum kocamdanmi bilmiyorum ondan habersiz dna yaptirabiliyormuyum

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 31 Ocak 2016, 03:18
   cevaplandıbusra

   Merhabalar. Resmi anne olarak sizin onay vermeniz yeterli. Eğer eşinizin haberi olmasın istiyorsanız ancak diğer baba adayından kan örneği almamız gerekir.

   Soru Sor→

Hemen Soru Sor

Cevap İptal

Photostream