logo
 • Randevu Hattı
  0850 460 02 08
  • 09 OCA 16
  • 34
  Sperm Testi

  Sperm Testi

  Sperm testi (spermiogram, semen analizi), bir erkekte sperm üretiminin olup olmadığını ve aynı zaman da  yapılan mikroskobik inceleme de semen örneğinin miktarı (volüm), spermlerin sayısı, hareketliliği ve kalitesi gibi önemli parametreler hakkında bilgi verir.

  Genellikle sperm testi, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin, erkeklerin infertilite (kısırlık) değerlendirmesinde ilk olarak yaptırılması gereken analiz olarak önerilir. Ayrıca varikosel teşhisin de tanıyı desteklemek amacı ile hekimler tarafından spermiogram testi istenir.

  Sperm Tahlili (spermiogram) Ne Zaman Yapılmalıdır?

  Yaş faktörü dikkate alınarak ortalama 1 yıl korunmasız düzenli (haftada 2, 3 kez) cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olunamıyor ise doktorlar ilk olarak erkeklerden sperm tahlili yaptırmalarını isterler. Yapılan semen analizin de erkeğin doğurganlığa engel olup olmadığı anlaşılır.

  Sperm Testi Nasıl Yapılıyor?

  Sperm testini yaptırmadan önce 3 tam gün (72 saat ) cinsel perhiz uygulamanız gerekir. Perhizin 4. ve ya 5. günü örneğinizi vermeye randevu alarak (Sabah 09:00 ile akşam 17:00 saatleri arası) merkezimize gelebilirsiniz. Bu perhiz süresi boyunca hiçbir şekilde boşalma olmaması gerekir. Semen numunenizi vermeden önce aç veya tok olmanız önemli değildir. Açlık tokluk gerektirmez. Androloji alanında uzmanlaşmış olan laboratuvarımızda, kendinizi rahat hissedeceğiniz özel sperm verme odalarımız da, dilerseniz DVD eşliğinde, size verilen steril kaba mastürbasyon yöntemi ile boşalmayı gerçekleştirmelisiniz. Örneğinizi vermeden önce az da olsa idrarınızı yapmalısınız. Mastürbasyon esnasında tükürük, sabun, krem vb. maddeler spermlerin ölmesine neden olduğu için kullanılmamalıdır. Örneğinizi verirken rahat olun ve asla acele etmeyin. Uzman embriyologlarımız kruger yöntemi kullanılarak çalıştığı, semen analizinde spermlerin sayısı, şekil ve yapı bozukluğu, hareketliliği, yuvarlak hücre sayısı, lökosit, eritrosit ve gerek görüldüğün de ek olarak vitalite, pellet, retrograd ejakülasyon incelemesi yapılmaktadır.

  Laboratuvarımızda kendinizi rahat hissedebileceğiniz, DVD seyredebileceğiniz, özel semen verme odalarımız mevcuttur fakat yine de laboratuvar ortamında numune vermek istemeyen, psikolojik nedenlerden dolayı numunesini veremeyenler ya da evden numune getirmek isteyenler, laboratuvarımız dan özel termos temin edebilirler. Boşalma gerçekleştikten sonra en geç 30 dakika içinde numunenizi laboratuvarımıza ulaştırmalısınız.

  Termos temini için lütfen bizimle iletişime geçin.

  Normal Sperm Testi Sonucu Nasıl Olmalıdır

  Androloji laboratuvarımız da, uzman kadromuzun eşliğin de, (WHO) Dünya Sağlık Örgütünün ön gördüğü ve onayladığı Makler chamber kamara yöntemine ek olarak Neuber hemositometre ve Cell-Vu sayım seti  ile kontrollü olarak sperm sayımı ve analizi yapılmaktadır.

  Sperm Testi Sonucu Ne zaman Çıkar?

  Meni örneğinizi verdikten ortalama (meninin sıvılaşma süresine bağlı olarak, kişiden kişiye göre değişmektedir) 2 saat sonra, uzman embriyolog ve doktor imzalı sperm testi sonucunuzu, hem DVD li hem de yazılı raporlu bir şekilde alabilirsiniz. Sonucunuzla beraber size vereceğimiz DVD sayesinde, hem siz hem doktorunuz, size ait semen analizi çalışmamızı izleyebilirsiniz. Aşağıdaki videomuz da çalışmalarımıza ait örnek sonuç DVD si yer almaktadır.

  Spermiogram Normal Değerler

  Dünya sağlık örgütünün (WHO) en son 2010 yılında yayınlamış olduğu rapora göre, olması gereken sperm testi referans değerleri aşağıda belirtilmiştir. Siz de aşağıdaki değerlere göz atarak karşılaştırma yapabilirsiniz. Daha doğru ve güvenilir sperm testi sonucu alabilmeniz için, androloji laboratuvarlarını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

  Sperm Testi Sonuçları Nasıl Olmalıdır?

  Semen Miktarı (volüm)   : Spermler gözle görülemez. Sizin steril kaba verdiğiniz çoğunlukla prostat sıvısından oluşan semendir. Spermler bu semenin içerisindedir ve ancak mikroskopla görülebilir. Semenin normal miktarı 1.5 mL den büyük olmalıdır. Semen miktarının 1.0 mL altında olduğu durumlarda kanal tıkanıklığını ve ya boşalma esnasında idrar kesesine kaçışın olduğunu düşündürebilir.

  Renk : Normal de gri–opak ve ya sarımtırak bir renktir. Koyu sarı ya da kahverengiye dönükse enfeksiyon olabileceği düşünülür.

  Sperm Testi pH : ≥7.2  büyük olmalı düşük olduğu durumda ise spermlerin canlılığı ve hareketliliği azalır.

  Vizkozite (Akışkanlık) : Semenin akışkanlığa karşı direncini göstermektedir.

  Likefaksiyon (Sıvılaşma Süresi) : Boşalma gerçekleştikten 60 dakika içerisinde semen sıvılaşmalıdır. Eğer sıvılaşma süresi 60 dakikadan fazla sürer ise mekanik ve ya kimyasal yöntemlerle sıvılaşma sağlanır.

  Aglütinasyon (Kümeleşme) : Aglütinasyon olmaması gerekir. Olması takdirde spermlerin yumurtaya ulaşarak döllenmenin gerçekleşmesi zorlaşır.

  Fruktoz : Pozitif (+) olması gerekir. Fruktoz şekeri spermlerin hareketi için gerekli olan enerjiyi sağlar.

  Sperm sayısı :  (mL) milimetre de en az 15 milyon olmalıdır. Sperm sayısı çok düşük olduğu durumda infertilite yani kısırlık anlamına gelir. Her düşük sperm sayısı olan kişi kısırdır anlamına gelmez. 1 milyonun altında sperme sahip erkeklerin çocuk sahibi olduğu bilinmektedir.

  Total Spermatozoa Sayısı : ≥39 milyon. Toplam sperm sayısı 39 milyondan büyük olmalıdır.

  Hareketli Sperm (motilite) : İleri hareketli, yerinde hareketli ve hareketsiz sperm olarak 3 kriter vardır. İleri hareketli %32 den büyük olmalıdır. İleri hareketli + yerinde hareketli % 40’dan büyük olmalıdır. Hareketsiz sperm sayının fazla olduğu durum da sperm yumurtaya ulaşıp yumurtayı dölleyemediği için bu da bir infertilite yani kısırlık nedenidir.

  Sperm Şekli (morfoloji) : Kruger kriterlerine göre spermde şekil ve yapı bozukluğu  ≥%4 büyük olmalıdır. %4’ün altında spermde şekil ve yapı bozukluğu var ise infertiliteye (kısırlık) neden olur. Aynı zaman da morfoloji varikosel tanısı için de önem taşır.

  Yuvarlak Hücre Sayısı : 5 milyondan az olmalıdır.

  Canlılık (vitability)  :  ≥58 den büyük olmalıdır.

  Lökosit : 1 milyondan az olmalıdır.

  Eritrosit : Eritrosit, kan hücresini ifade eder. Normal bir semen örneği eritrosit içermemelidir. Varlığı durumunda, semenin rengi kırmızı tonlarında olabilir.

  Pellet : Mikroskopik incelemede lam-lamel arası, sperm hücresi görülmediği takdirde, numunenin tamamı santrifüj edilip, dipte hücre arama çalışmasıdır.

  Retrograd Ejakülasyon : Semen numune hacmi 1 mL den az olan hastalardan alınan idrar örneğinden sperm arama çalışmasıdır.

  Sperm Testi Nerede Yapılır?

  Her ne kadar sperm testini, hastane, tıp merkezi ve özel laboratuvarlar da çalışıyor olsa dahi (genellikle otomatik bilgisayarlı sistemler) doğru ve güvenilir sonuçlar alabilmeniz için konusun da uzmanlaşmış androloji laboratuvarında çalışılması daha sağlıklı ve daha tutarlı sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Androloji laboratuvarımız İstanbul bakırköy de,  deneyimli embriyologları, en son teknoloji, ve  dünya sağlık örgütünün onayladığı makler kamara yöntemi ile kruger kriterleri baz alınarak hafta içi 09:00 ile 18:00 cumartesi de 09:00 ile 15:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

  2016 yılı, web sitemize özel indirilimli sperm testi fiyatı ve randevusu için lütfen tıklayınız.

  sperm testi yapan hastaneler, sperm testi yapan yerler

  Hemen Soru Sor →
 • YayınlandıServret on 23 Ağustos 2016, 23:34

  Hocam iyi gunler bir değerlendirme yaparmisinz sperm testi için
  Miktak = 2,5
  Renk = opelsan
  Ph = 7,5
  Vizkosite = normal
  Lifefaksiyon = 40
  1cc da spermatoz = 108 000 000
  Total spermazot = 270 000 000
  Hizli hareketli % 20
  Yavaş hareketli %30
  Yerinde hareketli %15
  Hareketsiz 35
  Normal yapı 14

  Soru Sor→
  • YayınlandıOnur on 27 Mart 2017, 02:36
   cevaplandıServret

   Sperm tahlilinde ilk iki damla kabın dışına dökülürse sonuçta bir değişme yaşanır mı yoğunluk : 7 milyon/ml , volume:6 ml , ilerihızlı hareket:%28 hareketsiz%72 , morfoloji deformasyon oranı: %9.1 varikosel başlangıcı denildi.. cevabınız için şimdiden teşekkürler sayın hocam..

   Soru Sor→
   • YayınlandıYasemin on 16 Ocak 2018, 16:25
    cevaplandıOnur

    Eşimin semen analizini yorumlar mısınız hocam 27 yaşında ..

    Volüm 7mL
    Viskosite Normal
    Ph 8
    Sperm sayısı 18,2×10^6/mL
    Yuvarlak hücre 0,8×10^6mL

    MOTİLİTE
    Progresif MOTİLİTE (PM) %35
    Non-progresif MOTİLİTE (NPM) %10
    İmmotil %55

    MORFOLOJI
    Normal %4
    Baş defekti %46
    Boyun yada orta-parça defekti %10
    Kuyruk defekti %4
    Baş-boyun veya baş kuyruk %36

    Bu değerlere göre gebelik zor mu ? Şimdiden çok teşekkür ederim 🙇

    Soru Sor→
  • Yayınlandıferit akkaya on 8 Ocak 2018, 09:49
   cevaplandıServret

   Hocam Merhaba, Aşağıda sperm testi sonuçlarım bu konuda herhangi bir öneriniz varmıdır? Saygılar,

   SONUÇ NORMAL DEĞERLER CİNSEL PERHİZ SÜRESİ : 3 GÜN 2-4 GÜN VISKOSITE : NORMAL NORMAL HACİM : 1,5 CC > 1,5 CC RENK : OPAK BEYAZ PH : 7,2 7,2 SIVILAŞMA ZAMANI : 25′ < 60′ LÖKOSİT/ML : 0,2 MİLYON < 1 MİLYON SPERM SAYISI/ML : 1MİLYON > 15 MİLYON PHSS % : %40 (+4)+(+3) > %32 HAREKETLİLİK : %40 > %40 HIZLI LINEER HAREKET (+4) : %0 YAVAŞ LINEER HAREKET (+3) : %40 LOKALİZE (+2) : %0 HAREKETSİZ (+1) : %60 AGLÜTİNASYON : YOK YOK NOT: Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 5. Edition Referans Değerleri esas alınmıştır.

   Soru Sor→
  • YayınlandıFatih on 2 Şubat 2018, 15:43
   cevaplandıServret

   Merhabalar hocam
   Hacim 2,5
   Görünüm 3gün
   Renk opak
   pH 8
   Viskozite normal (+)
   Likefaksiyon süresi 15 0-60 dk
   Spermatoza sayısı(milyon/ml)58 >15×10^
   Total spermatoza sayı (milyon)145 39×10^6
   İleri hareketli(%) 62 %32
   Yerinde hareketli(%) 10 ikeri hareketli+yeride hareketli>
   Hareketsiz(%)38
   Total ileri hareketli sperm sayısı(milyon)89,9
   Yuvarlak hücre sayısı(milyon/ml) <1 <5×10^6
   Lökosit(milyon/ml) peroksidaz pozitif hücre <1 1×10 lök
   Vitalite (%) >%58 canlı
   Normal 5 anormal 95 sizin görusunuz nedir hocam tsk

   Soru Sor→
 • YayınlandıAy.ay.ay on 8 Ağustos 2016, 19:16

  Absitans :5
  Miktar: 3.4
  Renk : gri
  Görünüş: opak
  Ph:8.0
  Vizkosite: normal
  Sperm konsantrasyonu:376.0 milyon
  Toplam sper: 1278.4

  Morfoloji kruger %14 fertil
  %8-15 subfertil/fertil
  1-4 subfertil
  Normal morfoloji %22
  Anormal morfoloji%78
  Boyun anomalisi% 16
  Bas anomalisi %50
  Kuyruk anomalisi%12
  Lokosit 230.000
  Hareketlilik 1. Saat : %32

  2. Saat: %32

  Hocam brucelloz gecirmis biriyim bu degerler normal midir? Tesekkurler

  Soru Sor→
  • Yayınlandıerhan on 28 Mayıs 2017, 01:33
   cevaplandıAy.ay.ay

   merhaba hocam sperm testi yaptırdım sonuçlar şöyle
   ph 7.2
   sperm sayısı 26 milyon
   toplam sperm sayısı 39 milyon
   yuvarlak hücre 1 milyon
   lökosit –
   ileri hareketlilik %37
   yerinde hareketlilik %9 ileri hareketlilik+yerinde hareketli %40
   hareketsiz %54
   toplam ileri hareketli sperm sayısı 14.43 milyon
   canlılık%58
   morfoloji
   normal % görülmedi%4
   anormal%99

   Soru Sor→
   • YayınlandıErol on 9 Ekim 2017, 22:08
    cevaplandıerhan

    Merhabalar hocam sperm testi yaptırdım normal gebelik oluşumu için bu sonuçlar yeterlimi viskozite normal. Görünüm normal hacim 5.5 likefaksiyon suresi 30 absinant suresi 5. Sperm konsantrasyonu 45 total motilite 73. Hızlı hareketli. 22 yavaş hareketli 42 yerinde hareketli 9 hareketsiz 27 lökosit 1-2 aglütinasyon yok normal yolla bebek sahibi olmamız için yeterli mi bu sonuçlar hocam şimdiden teşekkürler saolun iyi çalışmalar

    Soru Sor→
    • YayınlandıMehmet Akduman on 6 Aralık 2017, 10:07
     cevaplandıErol

     HOCAM BILGILENDIRIRMISINIZ BENI.
     RENK GÖRÜNÜM= NORMAL OPAK. VISKOZITE= NORMAL. LIKEFAKSIYON=30 DAKIKA ICINDE. VOLÜM(ML)= 2ML. PH=8.0. AGLÜTINASYON(1-4,A-E)=YOK. TOTAL SAYI(×10*6 EJEKÜLAT)=270 MILYON. KONSANTRASYON(×10*6)=135 MILYON. VITALITE=(%CANLI)= %40. TOTAL MOTILITE(PR+NP(%)=%25. PROGRESSIF MOTILITE_PR(%)=%15. NON_PROGRESSIF MOTILITE_NP(%)=%10. HAREKETSIZ IMMOTILITE_IM(%)=%75. NORMAL FORMLAR(%)=%0

     Soru Sor→
   • Yayınlandımesut on 12 Aralık 2017, 15:56
    cevaplandıerhan

    NORMAL MORFOLOJİ (KRUGER) % 8 % > % 14 FERTİL
    % 5 – 14 SUBFERTİL/FERTİL
    % 1 – 4 SUBFERTİL

    hocam değerlerim yüzde 8 normalmidir

    Soru Sor→
  • YayınlandıCuma on 17 Ocak 2018, 07:26
   cevaplandıAy.ay.ay

   Hocam iyi akşamlar  ben sperm testi yaptırdım  da sonuçlara  bi bakar mısın. Perhiz  Süresi  3 gün Volum 3 pH.7.6 Vizkozite  normal Likefaksiyon 35 dakika Spermatozoa Sayisi  22 Milyon Total Spermatozoa Sayisi  66 milyon Motalite 32 ileri Hareketli 24 yerinde hareketli 8 hareketsiz 68 toplam ileri hareketli Sperm  15.8 milyon yuvarlak  hucre  sayısı >1 lökosit >1 Eritrosit  <1 Giemsa Boyama her sahada 6-7 Lokosit  goruldu

   Soru Sor→
  • YayınlandıCuma on 17 Ocak 2018, 07:26
   cevaplandıAy.ay.ay

   Hocam iyi akşamlar  ben sperm testi yaptırdım  da sonuçlara  bi bakar mısın. Perhiz  Süresi  3 gün Volum 3 pH.7.6 Vizkozite  normal Likefaksiyon 35 dakika Spermatozoa Sayisi  22 Milyon Total Spermatozoa Sayisi  66 milyon Motalite 32 ileri Hareketli 24 yerinde hareketli 8 hareketsiz 68 toplam ileri hareketli Sperm  15.8 milyon yuvarlak  hucre  sayısı >1 lökosit >1 Eritrosit  <1 Giemsa Boyama her sahada 6-7 Lokosit  goruldu

   Soru Sor→
 • YayınlandıKemal Demir on 1 Ağustos 2016, 22:44

  Merhaba hocam benim sonuçlarımda bir sorun varmı , normal yoldan çocuk olurmu

  Volüm : 3,5
  Likefaksiyon : 45
  Viskozite : Vizkoz
  Aglütünasyon : Yok
  Sperm Sayısı : 40 milyon
  Motilite % : 45
  Hızlı ileri hareketli (+4=A)% : 10
  Yavaş ileri hareketli (+3=B)% : 25
  Yerinde hareketli (+2=C)% : 10
  Yuvarlak hücre : 7
  Baş % : 25
  Boyun % : 8
  Kuyruk % : 10
  Normal Morfoloji % : 57

  Soru Sor→
 • YayınlandıFehmi on 29 Temmuz 2016, 17:27

  Sprem testi yaptırdım hastaneden sonucun cıktısını aldım ama ileri hareket sprem sayısı toplam hareketlilik vs yerlerde hiç bir sonuç yazmıyor sadece hacim2.5 viskozite normal ph 7.6 likifikasyon normal görünüm normal yazıyo sizce bi yanlışlık olabikir mi hiç bir değer yok.bide Yorum numune mikroskopla incelendi sperm hücreleri görülemedi yaılmış

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 1 Ağustos 2016, 17:26
   cevaplandıFehmi

   Merhaba Fehmi bey;
   öncelikle geçmiş olsun bu duruma azospermi denir. tabi ki tek test sonucu ile karar verilmez. bizimle iletişime geçtiğinizde sizi testi çalışan uzmanımızla görüşebilirsiniz. daha sağlıklı bilgi edinmiş olursunuz.
   Sağlıklı Günler Dileriz.

   Soru Sor→
 • YayınlandıIsmail turan on 12 Mayıs 2016, 15:08

  Merhabalar.. sperm değerlerim aşağıdaki gibidir.. Lütfen üstün körü yorumlayabilir misiniz? Evlilik aşamasındayım, sizce bu değerlerle çocuk olma ihtimali yok mu, ya da tedavi edilebilir mi? Şimdiden çok teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar..

  Abstinans süresi: 3 gün
  Renk koku görünüş: opak özel kokulu pıhtılı
  Viskozite: Normal (20 mm)
  Likefaksiyon: 20 dk’da likefiye oldu
  pH: 7.5
  Volum mL: 2.5
  Lökosit (x milyon/mL): <1
  Eritrosit: <1
  Immatür germ hücre: <1
  Epiteryal hücreler: <1
  Konsantrasyon (x milyon/mL): 0.6
  Total sayı (x milyon): 1.5
  Total motilite (%): 6
  +4 ileri hızlı (%): 0
  +3 yavaş doğrusal olmayan (%): 3
  +2 yerinde hareketli (%): 7
  +1 hareketsiz (%): 90
  TPMSS (milyon): 0
  NM-TPMSS (milyon): 0
  Eosin-Y (%):. 18
  HOST (%):.
  Morfoloji (WHO): %1 Normal
  Agglutinasyon notu: Rastlanmadı
  Yaş:28

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 12 Mayıs 2016, 16:13
   cevaplandıIsmail turan

   Merhabalar. Sperm sayısı, hareketi ve morfoloji yazdığınız değerlere göre düşük görünüyor. İyi günler dileriz.

   Soru Sor→

Hemen Soru Sor

Cevap İptal

Photostream