logo
 • Randevu Hattı
  0850 460 02 08
  • 28 OCA 16
  • 263
  HIV Testi

  HIV Testi

  HIV ile İlgili Laboratuvar Testleri

  HIV : AIDS hastalığına neden olan bir virüstür. Bu virüs vajinal, oral seks, anal seks, kan transfüzyonu ve kirli iğneler dahil olmak üzere birçok yolla bulaşabilir. En yüksek bulaşma olasılığı, korunmasız cinsel temas ile olur. Buna ek olarak, enfekte olan gebe, hamilelik sırasında, bebeğine HIV geçebileceği gibi, doğum sonrasında da emzirme yolu ile bebeğe de geçebilir.

  HIV belirtileri: belirtilerle yola çıkmamak gerekir çünkü  HIV ile enfekte olduktan sonra Virüsün AIDS’ dönüşmesi kişinin bağışıklık sitemine göre değişir. Bu 5 ila 10 yıl arasındadır. Bağışıklık sistemi ve yaşam koşulları kaliteli olan kişiler de ise bu zaman çok daha uzun yıllar sürebilir. HIV ve AIDS belirtileri hakkında bilgi almak isterseniz lütfen tıklayınız.

  HIV Şüphesinde Erken Tanı Testleri :

  PCR : Şüpheli temasın 9 tam gün dolduktan sonra HIV PCR testini çalışabiliriz. HIV PCR testi hassas ve güvenilir bir yöntemdir. Virüsü doğrudan tespit eder. Duyarlılığı 10. gününden itibaren %98 dir.  28.gününden itibaren ise %100’e yakın duyarlılığı vardır. Testin çalışma süresi ortalama 5 iş günüdür. 

  HIV Combo – P24 Antijen : HIV ile enfekte olduktan ortalama iki hafta sonra kanda p24 antijen ürer ve bunun en tavan yaptığı dönem ortalama 21.güne denk gelir. Yani şüpheli temasın 21.gününden itibaren HIV combo testini çalışabiliriz. Testin duyarlılığı ortalama %96 dır. Testin çalışma süresi yarım gündür.

  Anti HIV Testi (Elisa):  Dünya Sağlık örgütü (WHO)  raporuna göre anti HIV testi, şüpheli temasın 90. gününden itibaren yapılır ve kesin sonuç olarak kabul edilir. Kronik rahatsızlığı olan ya da kemoterapi gören hastaların ise şüpheli temastan 6 ay sonra testlerinin tekrarlanması önerilir.

  Bizimle iletişime geçtiğinizde, ücretsiz olarak, sağlık danışmanlarımızdan HIV testleri ile ilgili bilgi  alabilirsiniz. HIV testi için, aç ya da tok olmanın bir önemi yoktur. Kolda bulunan damardan belli bir miktar kan örneği alınır (1 tüp kadar) ve test çalışmaya girer.

  Hafta içi 09:00-18:00, hafta sonu cumartesi günü ise 09:00-15:00 saatleri arası randevunuzu oluşturabilirsiniz.

  HIV testi nerede yapılır?

  İstanbul Avrupa yakasında Bahçelievler ve Bakırköy de hizmet veriyoruz. Şehir dışındaki diğer iller için ücretsiz kargo hizmeti sunmaktayız. 

  HIV testi fiyatı ve randevusu için lütfen tıklayınız.

  HIV testi ile bağlantılı diğer yazılarımız aşağıdadır.

  AIDS Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar için tıklayınız.

  Hemen Soru Sor →
  1 2 3
 • YayınlandıJora on 9 Şubat 2018, 11:30

  Selam hocam iliskiden son 84 gun combo testi oldum negatif cikdı ve 110 gun tekrar yaptirdim negatif cikdı hiv testi oncesinde sandoz hap icmisdim onun etkisi varmı hocam

  Soru Sor→
 • YayınlandıUgur on 8 Ocak 2018, 17:32

  Merhaba 2gün önce hayat kadını ile kondomsuz şekilde ilişkiye girdim ve içine boşaldım en erken ve güvenilir testi ne zaman olmalıyım lütfen yardım edin cok zor durumdayım????

  Soru Sor→
 • Yayınlandıbarkın aslan on 1 Aralık 2017, 19:08

  İzmir de 10 sn şüpheli verici oral ilişki yaşadıktan 25. gün hiv duo ultra test yaptırdım.
  p24 antijen 0.03 negatif
  hiv 1-2 antikor 0.007 negatif
  48. gün yine aynı yerde hiv duo ultra sonucum
  p24 antijen 0.07 negatif
  hiv1-2 antikor 0.05 negatif
  antijen sayısının yükselmesi korkuttu beni. Burdaki dr rakamın önemi yok dediyse de size bir danışmak istedim. teşekkürler.

  Soru Sor→
  • YayınlandıErdem uçkan on 12 Şubat 2018, 20:30
   cevaplandıbarkın aslan

   Hocam merhaba 21.gün yaptırdığım sonuçlar şöyle p24antijen:0.04 negatif antikor:0.06 negatif normal mi sizce şimdiden teşekkür ederim

   Soru Sor→

Hemen Soru Sor

Cevap İptal

Photostream