logo
 • Randevu Hattı
  0850 460 02 08
  • 30 OCA 16
  • 214
  HIV Testi Ne Zaman Yapılır?

  HIV Testi Ne Zaman Yapılır?

  HIV Testi İlişkiden Kaç Gün Sonra Yapılır?

  HIV testi ne zaman yapılır? AIDS hastalığına sebep olan HIV virüsünü tespit etmek için kullanılan laboratuvar testleri aşağıda listelenmiş olup, kullanılan yöntem,  amaç, zaman ve ekonomikliklerine göre birbirinden farklılık göstermektedir. Aşağıda sıralama, en erken zaman da testin yapılabilirliğine göre sıralanmıştır.

  HIV PCR Testi Ne Zaman Yapılır?

  1-) Girmiş olduğunuz cinsel ilişki sonrası HIV şüpheleriniz var ise, 10. Günden itibaren, son yıllar da kullanımı giderek artan moleküler yöntem olan HIV PCR testini yaptırabilirsiniz. PCR metodunda genetik materyal olan DNA’nın, PCR adı verilen cihaz ile çoğaltılmasıdır. HIV virüsünün de kendine özgü bir genetik materyali (RNA) bulunmaktadır. Böylelikle HIV PCR testi ile kanımızdaki HIV virüsüne ait genetik materyalin doğrudan araştırılmasıdır. HIV PCR testinin 10. Günden itibaren duyarlılığı %98, 28 günden itibaren duyarlılığı %100’e yakındır. Dezavantajı ise, moleküler yöntem olması nedeniyle maliyetinin yüksek olması ve de sonuçlanma süresinin diğer testlere oranla biraz daha uzun olmasıdır.

  HIV Combo Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

  2-) Erken tanı testi olarak sık kullanılan testlerden bir tanesi de HIV combo ve ya p24 antijen testidir. Firmaların markalarına göre bu testler, combo, combi ya da HIV duo ultra gibi farklı isimlerle adlandırılabiliyor. HIV combo test p24 antijen ve antikor testlerinin birleştirilmiş halidir. Örnek olarak şüpheli temastan 21 gün sonra yaptırdığınız p24 antijen ve combo testinin pratikte hiçbir farkı yoktur çünkü bir kişi HIV ile enfekte olmuş ise ancak ortalama 42. Günden itibaren antikorlar tespit edilebilmektedir. P24 antijen HIV virüsüne özgü bir proteindir ve bir kişi HIV ile bulaş oldu ise kanında 14. Günden itibaren antijenler görülmeye başlar. Ortalama 20-21 gününde en yüksek seviyelere ulaşır.  Özet olarak şüpheli temasın 20 ve 21 gününde HIV combo veya p 24 antijen testini yaptırabilirsiniz. Ortalama duyarlılığı %96’dır. Genellikle sonucunuzu aynı gün içerisinde teslim alabilirsiniz.

  Anti HIV Testi Ne Zaman Yapılır?

  3-) Şüpheli bir cinsel temas olsun ya da olmasın ve ya rutin de sıklıkla kullanılan diğer bir HIV laboratuvar testi de Anti HIV 1-2 antikor testi, diğer adıyla daha çok bilinen elisa testidir. WHO (dünya sağlık örgütü) raporuna göre 90. günden sonra yapılan negatif anti HIV testi, kesin sonuç olarak kabul edilmektedir yani duyarlılığı %100 dür. Tavsiyemiz, bahsettiğimiz bu zamanlar dışında kesinlikle test yaptırmamanız dır.

  Bahçelievler ve Bakırköy de hizmet vermekteyiz. Test ücretleri ve randevu almak için lütfen tıklayınız.

  HIV testi hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

  Hemen Soru Sor →
  1 2
 • YayınlandıBulent on 26 Ocak 2018, 19:38

  Hocam cevaplar misiniz

  Soru Sor→
 • YayınlandıIsmet on 28 Aralık 2017, 00:14

  Merhaba hocam şüpheli ilişkiden 45 gün sonra p24 testı yaptım 60 gün sonra combo testı yaptırdım ıkısıde negatıf çıktı.fakat bu tarıhlerde bende yorgunluk,ıshal,Boğaz agrısı ,kas eklem agrıları,baş agrısı ve gece terlemelerı başladı korkuyorum.ne yapmalıyım

  Soru Sor→
 • YayınlandıEmre on 7 Aralık 2017, 04:31

  Hocam cewap werin artik lutfen

  Soru Sor→
 • Yayınlandıbülent on 6 Aralık 2017, 18:23

  Merhaba. Ben 72. Ve 83. Gün özel bi hastanede hiv testi yaptırdım. HIV co yazıyordu her ikiside negatifti çok şükür. 78 gün ankara ya p24 testi gönderdi . bu testte çok şükür negatif geldi. Bu testler dogru zamanda mi yapılmış . baska test yaptırmaya gerek varmi. İnternetten araştırma yaptim . o 24 testi için 2 ila 6 hafta yaptırmak gerekiyor diyor. Ben ise 11. Haftada p24 testi yaptırdım. Yaptırdığım testleri yalnis zamanda mi.yaptrimisim. özellikle p 24 testi için 78. Gün test için dogru zaman mi

  Soru Sor→
 • YayınlandıEmre on 4 Aralık 2017, 01:59

  Hocam soruma cevap vermediniz

  Soru Sor→

Hemen Soru Sor

Cevap İptal

Photostream