logo
 • Randevu Hattı
  0212 451 16 61
  • 27 EKI 15
  • 571
  Gebelik Testi

  Gebelik Testi

  Gebelik Nedir?

  Rahim, gebelik için vücudu hazırlar ve bu zamana adet döngüsü denir. Ortalama adet döngüsü 28 gündür. Gebeliğin oluşumu için gelecek adetten ortalama 14. Gün önce olgunlaşan yumurta çatlar ve (20-22mm) fallop tüplerine doğru ilerler. 12 ve ya 24 saat canlılığını koruyan yumurta cinsel birleşme sonrası erkekten gelen sperm tarafından döllenir. Döllenmiş yumurtaya artık bir zigot denir. Bu doğrultuda kadında adet kanaması kesilir ve gebelik dönemi başlar normal gebelik süresi 38-42 hafta arasındadır.

  Gebelik Testleri Nelerdir?

  Birçok kadın için hamilelik testi çok stresli olabilir. Gebeliğin var olup olmadığı, gebelik testi ile teyit edilir. Gebelik testi, kan  ya da idrar da gerçekleştirilebilir. Vücutta HCG miktarını ölçmek ve bu ölçüme dayalı pozitif veya negatif sonuçlar elde etmektir.

  Evde uygulanan İdrarda Gebelik Testi

  Eczanelerde satılan ve evde idrar örneğinizden uygulanan gebelik testlerinin duyarlılığı her ne kadar %98-99 olarak bilinse de aslında adet gecikmesinin 1 haftadan az olduğu dönemde uygulandığında gebeliğin varlığını saptayamayabilir. Eczanelerde satılan gebelik testini satın alırken tabi ki öncelikle hassasiyeti yüksek olan markanın tercih edilmesi ve son kullanma tarihine dikkat edilmesi gerekir. Sabah yapılan ilk idrarda gebelik testinin uygulanması duyarlılığı daha yüksek olduğu bilinmektir. Satın alınan idrar testi paketinin içerisinde bulunan kullanma kılavuzunu okuyup dikkatli bir şekilde uygulamalısınız.

  Daha detaylı bilgi için gebelik testi nasıl yapılır? sayfamıza tıklayınız

  Kanda Gebelik Testi

  Adet gecikmesini beklemeden hamile olup olmadığınızı kanda gebelik testi yaptırarak öğrenebilirsiniz. Hızlı ve doğru sonuç için  laboratuvarda yapılan kanda gebelik testi “beta HCG testi” olarak da  bilinir en güvenilir yöntemdir. Döllenmiş yumurta rahim duvarına yapıştığı zaman HCG serbest bırakılır. Bu test kanda var olan HCG tam miktarını ölçer. HCG düzeyi 5 mIU / ml altında ise test negatif olarak kabul edilir. HCG seviyesi 25 mIU / mL üstünde ise, o zaman pozitif olarak kabul edilir. Adet gecikmesini beklemeden hamile olup olmadığınızı öğrenmek için kanda gebelik (beta HCG) testi yaptırabilirsiniz. Kanda bakılan gebelik testinin güvenilirliği % 100’dür.

  Beta HCG testi normal referans değerleri için lütfen tıklayınız

  Gebelik Belirtileri

  Hamilelik bir kadının hayatında çok özel bir dönemdir. yalnızca gebe kadınlarda bulunan ve  gebelik hormonu olarak bilinen HCG’nin  salgılanmasıyla vücudunuzda büyük değişiklikler başlar. 6-12 gün sonra döllenmiş yumurta rahim duvarına yapışmaktadır. Bu vajinal sıvı, kramplar ve hafif pembesi kan lekelerinin salgılanmasına neden olur. Gebeliğin en belirgin belirtisi olarak bilinen adet kanamasının kesilmesidir. Her kadında farklılık gösterebileceği gibi gebeliğin erken belirtileri genellikle mide bulantısı, baş dönmesi , vücut ısısında yükseklik, halsizlik, göğüslerde hassasiyet, meme uçununda koyulaşma, sık idrara çıkma gibi belirtilerin olması her ne kadar gebeliğin işareti olsa da gebeliğin olup olmadığını  saptayabilmek için kanda beta HCG testi yapılmalıdır.

  Kanda Gebelik Testi Ücreti

  Fiyatlarımızı web sayfamızda yayınlamak yasal olarak mümkün olmadığından bizi 0850 460 02 08 numaralı sabit hattımızdan arayabilir ya da bilgi@testmerkezi.com.tr e-posta adresimize mail gönderebilirsiniz.

  Hemen Soru Sor →
  1 4 5 6
 • Yayınlandısu on 14 Aralık 2018, 11:55

  HOCAM BUGUN TEST YAPTIRDIM . HCG – BETA DSONUCU 0,100 REFERANS ARALIĞI 5,3 YAZIYOR HAMİLELİK VAR MI TEŞEKKÜRLER adet 10 gün gecikmesi

  Soru Sor→
 • YayınlandıSmrkd on 5 Aralık 2018, 20:40

  Adetime 4 gün kala beta hcg yaptırdım 1.08 çıktı

  Soru Sor→
 • YayınlandıSongül on 28 Kasım 2018, 15:00

  Merhaba ben gonalf kullandım adetimin 5.günü baslayarak 2 günde bir yumurta takibi icn gittim 14.11.2018 tarihinde catlatma iğnesi oldum 36 saat sonra ilişki dedi doktorum bugün igne olalı 14 gün 2 gün önce baktirdığım zaman 0.4dü değerim buğun tekrarladım 0.8 olmuş sizce ihtimal varmi adet olmadim daha son adet tarihim 28.10.2018

  Soru Sor→
 • Yayınlandısemiha on 27 Kasım 2018, 04:31

  adet günüm gecikmesi 6 tı gündür olmuyorum kan testi yaptırdım dün beta hcg 0.1 U/L referans aralıgı degerleri hafta 5-50 acaba nedir hamilemiyi degilmiyim tşkler

  Soru Sor→
  • YayınlandıSena on 24 Aralık 2018, 22:09
   cevaplandısemiha

   25 Kasım son adet tarihim bugün kan testi yaptırdım 2 günlük adet gecikmem var sonuç BETA-HCG 64.01 Ref.Değ. <=5- doktor pozitif fakat değer düşük dedi bu değerlere bakılırsa olumsuz bir durum var mı ?

   Soru Sor→

Hemen Soru Sor

Cevap İptal

Photostream