logo
 • Randevu Hattı
  0850 460 02 08
  • 27 EKI 15
  • 139
  Babalık Testi

  Babalık Testi

  Babalık Testi İçin Neler Gereklidir?

  DNA testine katılacak olan kişilerin, kimlikleri ile birlikte, DNA testinin yapılmasına onay vermeleri gerekmektedir. DNA testi yaptıracak olan kişilerin yaşlarının 18’den küçük olması durumun da resmi babasının ya da resmi annesinin izin vermesi gerekmektedir. Babalık testi yaptırabilmeniz için, mahkeme kararı olmasına gerek yoktur.

  DNA Testlerini Hangi Numunelerden çalışıyoruz?

  DNA testlerini, kişilerin rızası ile aldığımız kan ya da yanak içi tükürük örnekleri ile çalışmaktayız. Kime ait olduğu bilinmeyen, saç, tırnak, diş fırçası, izmarit gibi örnekleri etik kurallarımız gereği kesinlikle kabul etmemekteyiz. Yine etik kurallarımız gereği, gebelikte babalık testi çalışmamaktayız.

  DNA test merkezimiz de, babalık testi, 21 genetik ortak bölgenin analizi yapılarak çalışılmaktadır. DNA test raporunuz da, %99.99 ve üzeri kesinlikte, biyolojik babası olduğunuz ya da % 0 ihtimal ile biyolojik babası olmadığınız saptanmaktadır.

  Babalık Testi Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

  Örneğinizi verdikten ortalama 5 ile 7 iş günü arasında arasında babalık testi sonucunuzu öğrenebilirsiniz..

  DNA Babalık Testi Nasıl Yapılır?

  DNA analizi için ihtiyaç olan hücre, bol miktarda kan ve ağız içi tükürükte bulunmaktadır. Yeni doğan bebeklerde, kan alım işlemi için damarın zor bulunması ve canının yanmaması için, swab adı verilen ucu pamuklu çubuklarla ağız içinden tükürük örneği alma işlemi tercih edilebilir. Alınan test örnekleri içindeki hücreler, laboratuvarlarda kullanılan özel kimyasallar ile hücre çekirdeğindeki DNA elde edilerek PCR yöntemi adı verilen cihaz ile DNA profilleri çoğaltılmaktadır. Baba ve çocuğa ait olan bu DNA profillerinin ortak bölgeleri (en az 21 bölge) sekans adı verilen DNA dizileme cihazı (A,T,G ve C) ile analiz edilerek profil karşılaştırılması yapılır. Karşılaştırılan bu profiller birbiri ile uyumlu ise gerçek babası olduğunu göstermektedir. DNA testi sonucunuzu, örneklerinizi verdikten ortalama 5 ile 7 gün arasında öğrenebilirsiniz.

  Babalık Testini Yaptıra Bilmeniz İçin Ne Gereklidir?

  Genetik test merkezlerinin uyması gereken yönetmelik şartı gereğince, DNA babalık testi yaptırmak isteyen kişilerin, merkezimizden temin edebileceği ‘Benden alınan örnek ile DNA analizimin yapılmasına onay veriyorum’ formunu doldurup imzalaması gerekiyor. Testi yaptıracak kişi ve çocukların eğer yaşı 18 den küçük ise, resmi velilerinden de (baba veya anneden) onay alınması gerekmektedir.

  DNA, tüm canlılarda ve vücudumuzda bulunan, tüm hücre çekirdeklerinde (kan, tükürük, saç  ve tırnak vb gibi) genetik bilgiyi barındıran, iki iplikten oluşmuş, çift sarmallı  bir yapıdır. Bu çift sarmallı yapının yarısını babamızdan, diğer yarısını ise annemizden almaktayız. Yine aynı şekilde kan gruplarımız da belirlenirken aynı sistematik yapı çalışmaktadır fakat kan grupları hakkında eksik bilgiye sahip olunması ve diğer nedenlerden dolayı kişilerde şüpheler oluşturmaktadır. Kan grupları ile ilgili yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Her ne olursa olsun kesin babalık testi sonucu için DNA testi yaptırmanız gerekmektedir. Kan grupları ile ilgili yazımızı okumak için lütfen tıklayınız. A (adenin), T (timin), G (guanin) ve C (sitozin) DNA üzerinde kişiden kişiye göre farklı bir şekilde sıralanmış 4 bazdır. DNA üzerindeki bu harflerin farklı şekillerde sıralanışı insanlar arasında farklı görünüşlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. (Örneğin aynı göz rengindeki ton farklılıkları)

  DNA Testi Nerede Yapılır?

  Genellikle, ”DNA testi hangi hastaneler de yapılır” gibi sık aramalar yapılıyor olsa da, özel veya devlet hastanelerinde babalık testi çalışılmıyor. Bir kurumun babalık testi çalışabilmesi için sağlık bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış, moleküler genetik laboratuvarına sahip olması gerekiyor. Babalık testi yapan merkezimiz İstanbul da, sağlık bakanlığınca, moleküler genetik alanında ruhsatlandırılmış, tıbbi genetik doktorlarımız eşliğinde, uzman moleküler biyologlarımız tarafından uzun yıllardır tüm Türkiye’ ye hizmet vermektedir.

  Randevu ile çalışmaktayız. DNA Babalık testi randevusu ve iletişim adresimiz için lütfen tıklayınız.

  İnternete Özel DNA Testi Fiyatı

  2018 yılı DNA testi ücreti ve randevusu için 0850 460 02 08 numaralı hattımızı arayarak test yetkilisi danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Diğer sorularınız için, aynı zamanda aşağıda bulunan hemen soru sor panelindeki gerekli yerleri doldurarak (çalışma saatlerimiz 09:00 ile 18:00 arası) sorularınızı sorabilirsiniz.

   

  Hemen Soru Sor →
  1 2
 • YayınlandıNejla on 18 Şubat 2018, 22:17

  Birde diyelim ki babanın kan grubuyla biyolojik cocugunun kan gurubu aynımı çıkar ordan da babası oldugu belli olabilr mi

  Soru Sor→
 • YayınlandıNejla on 18 Şubat 2018, 22:14

  Okuyordum öğrenmek adına sormak istiyorum anne çocuğuyla ve nikah olmadığı kişiyle geldiğinde zaten tahliller yapılımıyormu yani kan ve tükmük gbi bi yani çocukla gelinmesi zaten şart demi

  Soru Sor→
 • YayınlandıFidan Ceylan on 13 Ocak 2018, 20:03

  Babalik testi yaptirmak istoyoruz resmi nikah yok..fakat cocuk babasinin soyadini taşıyor. Bu durumda sadece cocugun kimlik fotokopisi ve sac teli yeterli olur mu? Tahlilin fiyati ne kadar oluyor

  Soru Sor→
  • YayınlandıTest Merkezi on 22 Ocak 2018, 01:11
   cevaplandıFidan Ceylan

   Merhabalar;
   eğer resmi nikah yok ise annenin onayını ve numunesini yine aynı zaman da baba adayının ve çocuğun numunesi almamız gerekiyor. Saç telinden babalık testini etik bulmadığımız için çalışmıyoruz. DNA testi fiyatları için lütfen çağrı merkezimizi arayınız.

   Soru Sor→
   • YayınlandıNejla on 18 Şubat 2018, 22:14
    cevaplandıTest Merkezi

    Okuyordum öğrenmek adına sormak istiyorum anne çocuğuyla ve nikah olmadığı kişiyle geldiğinde zaten tahliller yapılımıyormu yani kan ve tükmük gbi bi yani çocukla gelinmesi zaten şart demi

    Soru Sor→
 • YayınlandıSelcuk Kemaloglu on 17 Aralık 2017, 15:31

  Merhabalar,

  Ben öz annne ve Babamin yeni buldum ve DNA testi yaptirmak istiyorum. Ikiside simdilik misafir olarak istanbuldalar . Gelip sizde DNA testi yapmak icin hangi belgeleri beraberlerinde getirmeleri lazim. Ben kemdim Almanyada yasiyorum. Benim DNA Testiminde yapilmasi icin size buradan ne göndermem gerekir. Oraya gemelden DNA Testi yaptirabilirmiyim.

  Bana cevap verirseniz sevinirim.

  Saygilarimla

  Selcuk Kemaloglu

  Soru Sor→
 • YayınlandıTürkan on 11 Aralık 2017, 10:13

  Anne ve babanın kan grubu A + pozitif olduguna göre çocuğun kan grubu B +pozitif olabilirmi teşekkür ederim

  Soru Sor→

Hemen Soru Sor

Cevap İptal

Photostream